Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Staropramen ležák

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

zlatá, pivo čiré

Pěna

bílá, chuchvalcovitá, nehezky se trhající, vcelku trvanlivá

Vůně

slaběji sladová, dominantněji chmelová

Chuť, říz

Nástup chutí sladový, sladovost je dlouhá a pozvolna se k ní přidává chmelová hořkost, která je tupá a hrubější, ač není nijak intenzivní, ale spíše v pozadí. Střed je opět sladový a nasládlý (že by to měl na svědomí maltózový sirup a nesladovaný ječmen?). Konec je o odeznívání sladu a ulpívání hořkosti. Sladové tělo poměrně plné, říz vyšší. Pitelnost dobrá. Ve složení mj. ječmen, chmelové produkty a ve Staropramenu tolik oblíbený maltózový sirup.

Další komentář

Staropramen světlý ležák je dnes jen nudným stínem kdysi velmi dobrého a vyhledávaného moku ze Smíchova. Moderní technologie jej notně zdevastovaly a už dávno ztratil svůj charakter i tvář.

Po vypití více jak 2 půllitrů začíná hezky nadýmat a tupá hořkost v ústech není také zrovna příjemná. Pořád je však konzumovatelný, bohužel – už u něj nevydržím po celý večer jako kdysi.

Fotografie

Staropramen ležák světlý

Staropramen ležák světlý

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0,5 bodu0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů
5,5 bodu z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (32 hlasů, průměrné hodnocení: 3,44 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , ,Komentáře

 • Energetik napsal:

  Už jsem se, Vláďo, začal obávat, že nás nepotěšíš zase nějakým kvalitním pivem 😀

 • Honza napsal:

  JJ, kde jsou ty 70. léta a 10 kousků. Dneska už to co nazývají Staropramen světlý ležák rozhodně nepiji…

 • Duke napsal:

  Je to hrůza no, každým rokem horší – a to pěkně prosím piji pivo teprve pár let 😀 …každopádně mi jednou toto pivo doopravdy chutnalo a zachránilo mi život – když jsem byl v pekle na Zemi alias Černé Hoře, nedalo se tam nic pít, všude samé odporné Nikšičko. Najednou jsem pak ale našel malý obchůdek s plechovým ležákem od Staropramenu a já si tak po několika dnech dal aspoň něco, co vonělo a chutnalo jako pivo 😀

 • Roman Kratochvíl napsal:

  Od kdy se tydle velké značky začínaly kazit?

  • Moro napsal:

   Bylo to s masívním nasazováním CK tanků. Já osobně přestal Staropramen vyhledávat někdy v roce 2006.

  • Jirka 2 napsal:

   Já si myslím že je víc důvodů .HGB,kvasnice,úprava vody,vyšší prokvašení,snaha o co nejdelší trvanlivost a vysoké zisky,vaření jednoho druhu piva ve více pivovarech a naopak, možná i zákaz pití piva v pivovaře.To všechno dohromady a řada dalších vlivů.

   • Moro napsal:

    Souhlas! Jiří to popsal více, než přesně. Tento server má provokovat k zamyšlení a snažíme se to dělat co nejlépe …

 • Aleš napsal:

  Mel jsem jakozto Brnak toto pivo moc rad jeste v 80. letech. Dle meho nazoru byla vyborna i tocena desitka (napr. U rotundy v Praze). Melo mj. moc peknou vuni. To je vsechno pryc. Nastesti tu mame produkci minipivovaru, takze zadnou nostalgii! 🙂 .

  • Roman Kratochvil napsal:

   Ty minipivovary jsou super, ale oni se zaměřují spíše na silná a „neznámá“ piva než na „desítky“.

   • Jirka 2 napsal:

    Toto je i můj názor.Myslím že je to tím že dobrá desítka dá stejně tolik práce jak nějaký speciál a náklady nejsou o moc nižší a navíc se ten speciál lépe vyjímá na tabuli a víc láká.

   • mnicky napsal:

    Ak chces *skvelu* desiatku, tak odporucam vyskusat ‚Hradebni tmave‘ vycapne od Policky. Ja som sa do neho zamiloval 😉

   • gum napsal:

    Zkus H8 z minipivovaru Hendrych. Povedené slabé pivo. Recenze vyjde brzy.

    Podobně je výtečná devítka Fastball od Matušky a z větších je dost slušná nefiltr desítka z Černé Hory (Moravské sklepní) a opravdu výtečný je Perun z Brodu. I Vyškov měl slušnou osmičku a desítku, nějakou dobu jsem je však neměl, tak nevím, zda to tak zůstalo.

    Určitě by se našly ještě další příklady dobrých slabých piv z mini nebo středních pivovarů, ideálně asi prostřednictvím štítku http://pivnirecenze.cz/stitky/desitka

    • Kuba napsal:

     Krom Fastballu, se kterým jsem ještě neměl tu čest, se s výčtem naprosto ztotožňuji a ještě přidávám desítku od Ferdinanda. Ta taky stojí za zmínku.

 • vráta napsal:

  jeste ze mame v Litomericich dva minipivovary protoze za chvili se nebude dat chlastat ani Plzen.Dokurvěj to všecko

 • Honajz napsal:

  Poznámky z testování lahváčů naslepo: Barva průměrná, vůně slabě na pozadí slad a chmel, pěna střední, drží, ale nic moc. Říz střední, chuť sladší, sladovější, hořkost na pozadí. V podstatě nulové doznění, mírně, fakt mírně hořkost na patře.

 • Kuba napsal:

  Na naší oblíbené salaši Zbojská (www.zbojska.sk) vyměnili Kvasara z ČH za 12° Staropramen.

  I při velké žízni velmi těžko pitelný hnus, takže radši borovičku s hořcem…

  • Fajtik napsal:

   Tak to je opravdu smutá změna jejíž příčinu nepochopím. Onehdá jsme tam také strávili nádherný podvečer při popíjení právě Kvasara. Ten večer se tam k naší skupince připojil jeden místní pes a strávil s námi několik následujících dní při putování po Muráňské planině. Jak tam bylo úžasně.

 • Chemik napsal:

  NIKDY NEPÍT ŽÁDNÝ STAROPRAMEN,NATOŽ BRÁNÍK!Naposledy,když jsem si dal staráče 12,tak neměla VŮBEC žádnou pěnu,neměla říz a neměla žádnou chuť!Na to,že to je ležák o 5%,tak jsem myslel že piju zvětralou vodu z hajzlu!Nikdy více tohle pivo!To samé bráník,to je chemickej lektvar!

 • Lojzek napsal:

  Kvituji – žádný tenis hoší 🙂 – návrat ke starému designu loga a etiket. Konečně to tam někomu ve Staropramenu došlo … Chutově to je taky trošku jiné (bez maltózového sirupu) ale ve složení uveden izomerizovaný chmelový extrakt …

 • azkaban napsal:

  Navrat k „puvodnimu logu“ je sice hezke, ale pokud to nespojili s rapidni zmenou receptury k lepsimu, tak uplne zbytetecne. Preci jenom je vzdy na prvnim miste produkt a ne o obal. Staropramen vzdycky radsi investoval do reklamy nez do samotneho produktu a to se mu vymstilo. Ma snad nejhorsi povest z nejvetsich pivovaru… K tomu maltozovemu sirupu, zajimalo by me, zda li ho opravu odstranili z receptury nebo jestli nemaji povinnost tuhle slozku uvadet na etikete. Nedivil bych se kdyby to druhe byla pravda

 • fotr napsal:

  No, na to že to je “ průmyslové“ pivo, tak zase tak špatné nebylo. Během napití se opravdu objevuje lehce sladová chuť, která na závěr přejde v lehce chmelovou, hořkou, chuť. Jako „bál“ jsem se toho piva, ale nakonec to nedopadlo špatně. Tedy hodnotím lahvovou verzi.

 • Trautenberk napsal:

  Staropramen je žumpa, neexistuje kvalitní pivo od nich! Ruce pryč!

 • kremák napsal:

  TAk jsem ochutnal v plechovce novou retro dvanáctku(nebo co to je s tím starýmn logem) a měl jsem problém to pivo dopít. Jedno z nejhusnějších piv u nás, když už se nedá vypít ani dvanáctka, tak to jsou Smíchovští na tom už hodně špatně.Pivo má několik vad, hodně je znát nesladovaný ječmen, který tomu pivu dodává takovou hnusnou pachuť, hodně tomu pomáhá asi i maltózový sirup vyrobený bůh ví z čeho(tipoval bych kukuřuci). Po napití sladko-kyselý dozvuk a nepříjemná až trpká hořkost. Úplně se mi zvedal žalůdek. Tenhle „lektvar“ dosáhl maximálního hnusu, i když ve Starouši jsou pašáci, kteří možná „dokážou ještě víc“…PS. Už nikdy více, Staropramen se dostal na úroveň polského Argusu!!!!Možná i níže.

 • Trautenberk napsal:

  Pro Kremák:
  Omyl, Staropramen našel novou fyzikální jednotku! Žumpu bez dna!

  • kremák napsal:

   O to je to horší, že to ještě kupuje takové množství lidí, někteří si u toho ještě pomlaskávají. Stačí se podívat na Facebook na jejich stránky. Hlášky typu nejlepší pivo na světě a podobně nejsou žádnou vzácností.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »