Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Fenomén zvaný BeerBorec

BeerBorec — jedno pivo denně, server pro vedení osobních statistik vypitého piva – pro někoho neznámý pojem, pro jiné vcelku nudně neměnný server, kde si alkoholici vedou nějaké trapné rejstříky s pivem a soutěží, kdo toho víc vypije a ochutná. Pro další doslova kult a taky svérázná i pestrá parta lidí z obou republik bývalého Československa, kteří povýšili svůj zájem o pěnivý mok do vyššího levelu a často také přetvořili virtuální internetová přátelství ve skutečná. I já (společně s Liborem i novým redaktorem kolegou Swooperem) patřím mezi tyto postižené a navíc, BB bude mít už 10. sraz, pak je asi třeba něco o tomto serveru napsat a ohlédnout se do historie, zavzpomínat a připomenout si veselé i neveselé historky.

Jak to začalo – úsvit BB

BeerBorec — BB vstoupil do internetového života v březnu roku 2004, kdy jeho prvním uživatelem a stvořitelem v jedné osobě byl nick s pivním názvem beerie. Beerie je dodnes jeho jediným adminem a přes několikanásobně opakované nabídky, že mu další uživatelé pomohou a budou se podílet nejen na nákladech spojených s provozem serveru, je též jediným plátcem těchto nákladů. Zde jen malá vsuvka – vzhledem k faktu, že beerie je introvertní povahy a za skoro 10 let provozu serveru jej nikdo z nás nespatřil a osobně se s ním nesetkal, tak i já budu plně respektovat jeho soukromí a prozradím vám jen to, že se jmenuje Petr. I když, … na následujícím 10. srazu BB přislíbil svojí účast a možná sám odtajní svojí identitu, leč to už předbíhám. Jako historicky první značka na serveru byl zadán Gambrinus. Tehdy šlo pouze zadávat piva, neexistovaly hospody a beerie sám řešil a uspokojoval veškeré požadavky na zadávání nových značek. Já osobně jsem se registroval pod ID = 235, byl jsem tedy 235. registrovaným uživatelem a to v září 2004, kdy jsem se na server dostal díky reklamnímu banneru umístěnému jinde na internetu.

BeerBorec - autor Los Pedros

BeerBorec – autor Los Pedros

Další vývoj

Počet uživatelů rostl a s ním také nároky na beerieho čas věnovaný serveru – přibyla možnost zadávání hospod a restaurací a prakticky ihned s touto vymožeností vyvstal asi největší a chronický problém – duplicity. V systému se dá jen těžce ošetřit, aby nově zadávaná hospoda nebyla jen mírně jiný (pozměněný), ale ve skutečnosti duplicitní název hospody již existující, takže záleží vlastně jen na samotném zadavateli, zda si ověří zda už daná hospoda existuje. Dalším krokem bylo zadávaní požadavků na nové značky, kdy opět nebylo v silách jednoho člověka vše stíhat a včasně zadávat. Po následné rozpravě bylo vybráno 5 dalších uživatelů, kteří obdrželi pravomoci na zadávaní značek. Časem se však ukázalo, že aktivní jsou pouze 2 – nick Chody pro zadávaní CZ značek a Moro pro zbytek světa.

Velmi rozsáhlý i zajímavý byl vývoj v třídění na jednotlivé značky – o co vlastně jde? Na světě existuje přes 30.000 unikátních značek piva napříč spektrem různých pivních stylů. Aby nebyl v zadávání těchto položek chaos, byl na BB zaveden pojem značka a podznačka, který se snaží zavést řád do přehršle položek. Jak to funguje? Jako příklad si vezmu třeba značku Vyškovské pivo, které je unikátní značkou. Pod něj jsou začleněny podznačky – Březňák, Jubiler, Džbán, Atlet, Generál, atd. Toto třídění má vliv na statistiky a žebříčky v počtu ochutnaných značek. Je nasnadě, že to některé borce dočasně svádělo k soutěživosti, ale je nutno si přiznat, že toto nikdy nebylo primárním posláním serveru.

Jeden z cílů 4. srazu - dnes již neexistující pikopivovar ve Frýdlantu nad Ostravicí

Jeden z cílů 4. srazu – pikopivovar ve Frýdlantu nad Ostravicí (foto Siki)

Zajímavosti a historky veselé i ty druhé

Server aktuálně čítá cca 1.000 aktivních borců. Za celou tu dobu si registraci provedlo skoro 18.500 uživatelů a zadáno bylo prozatím přes 6.500 (pod)značek piva. Někteří po chvíli vzdali zadávaní údajů a jiní setrvali. Zhruba desítka borců zůstala věrna a jsou aktivními od prvního roku založení. Občas jsme se setkali s různými škodolibými trolly, kteří se snažili na sebe upoutat pozornost různými způsoby – dokázali si napsat i více než 50 vypitých piv za den, zakládali nesmyslné hospody (zápisy jako např. Doma či Doma po obědě), spamovali v diskusích, atd. Pravděpodobně nejvíce odstrašující byla kauza „hospody spousty názvů“, kdy nás majitel nejprve žádal o spolupráci, následně agresivní reklamou propagoval svůj podnik a pak nám všem včetně admina beerieho vyhrožoval a žádal výmaz svého podniku ze stránek, což se mu nakonec i podařilo. Není asi náhodou, že dnes figuruje v obdobných kauzách kvasírny piv, které jméno se nesmí vyslovovat.

Na serveru jsou občas registrováni příbuzní v přímé linii, takže najdeme otce i syna, sourozeneckou dvojici atd. BB se bohužel dočkal i tak smutné události, jakou je skon svého člena. Výjimkou nejsou ani celé skupiny kamarádů, kteří se registrovali na serveru – asi nejznámější je enkláva Krakonošů od Trpaslíka ze Žirče – party kluků, sdružující skalní patrioty piva Krakonoš a o které se dočtete ještě za chvíli.

Relikvie 5. srazu (Foto Siki)

Relikvie 5. srazu (foto Siki)

Na serveru jsou samozřejmě k dispozici i různé statistiky, od denních průměrů, přes počet ochutnaných unikátních značek v různých zemích i celkem, po počet navštívených okresů. Server obsahuje i poměrně slušně bohatou (nutno ovšem dodat, že díky lajdáctví části borců občas i nepřesnou) databázi hospod. Statistikám vévodí otřískaní borci, takže nikoho nepřekvapí, že statistice počtu ochutnaných značek již dlouho dominuje nick lbh1 (což není nikdo jiný než náš kolega Libor), absolutnímu počtu vypitých piv zase kraluje dobrosrdečný příslušník modré armády (ČD) pan Chich, nejvíc CZ značek má za sebou Doris, na svých cestách navštívil nejvíce hospod opět pan Chich, …

Srazy BB

Po pár měsících provozu serveru vznikla i myšlenka setkávání se. První srazy probíhaly tak, že se prostě borci smluvili, dali si sraz někde v Praze v hospodě a věnovali jedno odpoledne společné zábavě a popíjení. Přelom nastal při 4. srazu, který pořádali borci ze severní Moravy, kteří vše dokonale zorganizovali a účastníci během víkendu poznali hned několik minipivovarů najednou. Pořadatelství se přes jižní Moravu přesunulo na Slovensko, aby se opět vrátilo do ČR. Na jihu Moravy jsme se poprvé setkali s Krakonošími Trpaslíky – kluci přijeli na sraz v plné síle, po příjezdu a ubytování si zabrali v přilehlé hospodě stůl, předělali na něm nejen ubrusy, ale i podtácky i popelníky a k velkému údivu místních štamgastů narazili sud Krakonoše a jali se čepovat pivo do svých originálních půllitrů tohoto pivovaru. Všichni, jako jeden muž se ozdobili pivovarskou zástěrou a starali se o zábavu širokého okolí 🙂 . Jedině na srazech jsou k pořízení unikátní trička pro zúčastněné borce, na která jsme náležitě pyšní. Aktuálně je na pořadu dne již jubilejní 10. sraz BB, který zítra přivítá opět naše hlavní město a vše proběhne ve vyhlášeném podniku Zlý časy.

5. sraz (jižní Morava) - BeerBorci

5. sraz (jižní Morava) – BeerBorci (foto Siki)

Závěr

BB je jakýsi živý organismus, který má svá pravidla, psané i nepsané dohody, svoje přednosti i nedostatky. Za tu dobu se udála spousta událostí, měnily se žebříčky ochutnaných značek, někteří odešli a noví se přidali. Chody i Moro už dávno opustili svoje pozice a uvolnili místo svým následníkům.  BB není v žádném případě uzavřená skupina – právě naopak – každý, kdo má chuť se zapojit, má dveře otevřeny. Přesto, že je třeba spoustu věcí ještě vylepšit a zdokonalit, přesto, že jsou na internetu k dispozici i další aplikace pro vedení osobní spotřeby – nedáme na BB dopustit, protože jsme s ním strávili kus života, takže nám BeerBorcům prosím tolerujte někdy možná až přehnaný, ale o to upřímnější sentiment 🙂 …

Přídavek — Swooper volně glosuje

Jak mi dokázal BeerBorec změnit život

S touto úžasnou stránkou mě seznámil kamarád a stále aktivní borec s nickem pan Shimi jedno květnové odpoledne 2006. Jako dvacetiletým klukům nám to přišlo jako dobrá zábava, zapisovat si, co jsme kde vypili. Nikdo z nás tehdy nečekal, že u toho vydržíme tak dlouho. Původně slepé popíjení globálních značek přešlo hlavně mezi námi dvěma v soutěžení, kdo jich ochutná více. A tak jsme začali objevovat pivní svět. Po ochutnání těch několika značek co se tehdy daly na Kladně najít, jsme začali objíždět pražské pivnice. Co bylo na čepu jsme se dozvěděli kde jinde než na BB. Při těchto Tour The Beer jsme navštěvovali první mini a hospody točící 4. pípu.  Tak naše výlety často nabíraly bizardních rozměrů, kdy jsme místo návštěvy fotbalu, hokeje či festivalu prohledávali okolní pivovary a hospody. Tato vášeň pro pivo mě dokonce při magisterském studiu přivedla až k diplomové práci z pivovarské technologie.  Ale zpět k BB. Naše soutěžení se tak nějak ustálilo na statusu, že v našich krajinách nebylo víc jak 5 minipivovarů, které bychom neochutnali a tak jsem si řekl, že když už není co objevovat, proč neuvařit vlastní pivo. Vznikl tedy Ocelový ležák – do mého odjezdu do Anglie celkem 25 várek. Většinou koncentrátových, ale s roztodivnými přídavky chmelů i jiných ingrediencí. Díky mému impulzu vznikl i Shimiho Síteňák. Mohu říct, že jsme si k BB vybudovali více než srdečný vztah a kompletně změnil náš náhled na pivo z konzumního nápoje, na nápoj o kterém je třeba přemýšlet, hýčkat a vychutnávat.

 

Srazy jsou ideální i pro výměnu vzorků regionálních piv (foto Siki)

Srazy jsou ideální i pro výměnu vzorků regionálních piv (foto Siki)

Jak výše zmínil Moro, existují problémy s duplicitami, ale poslední dobou se ustanovili regionální správci, kteří je mohou slučovat. Snad se to tedy bude zlepšovat. Také možnost čtení pivního deníku borců, je krom získávání užitečných informací o túrách, často velmi veselá. Sledování výpisu jistého sběratele pivních suvenýrů, který každé druhé pivo vyléval do výlevky, bylo k popukání. Vím že asi nevyhraji borce s nejvíce ochutnanými pivy a díky své dvouleté nepřítomnosti v ČR se vesele propadám i v českých značkách a kamarád Shimi je o spoustu piv nade mnou. Ale o to už mi tak nejde, i když mě hřeje u srdce že vedu aspoň v té Anglii 🙂 Co dodat závěrem? Tento portál mě poslal do košatého pivního světa a stále mě nepouští zpět. I přes překonaný design budu za ním vždy stát a rád udělám cokoliv pro jeho aktualizaci a čištění. Je to prostě nekončící příběh a každodenní součást mého života.Komentáře

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »