Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Svijany Kvasničák

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

zlatavě žlutá, pivo lehce zakalené

Pěna

vysoká, hustá, jemná, velmi zvolna opadávající

Vůně

kvasnicová

Chuť, říz

Nástup nádherně sladově plný, ústa jsou opravdu plná sladu a kvasnic. Hořkost ostře štiplavá a kratší. Chuťový zážitek je ukončen kratší sladově kvasnicovou tečkou. Sladové tělo piva je plné a zcela neprokvašené. Říz piva vyšší, pivo velmi příjemně nasycené. Pro mě osobně je to chuťově nejnápaditější pivo z celé produkce pivovaru. V pivu přítomen chmelový extrakt i isoextrakt (tetrahop).
V internetových diskusích se často setkávám s názorem, že Kvasničák je polotovarem (myšleno, že z Kvasničáku se pomocí HGB vyrábí) pro výrobu asi nejúspěšnějšího svijanského piva – Svijanský Máz 11. Nemyslím, že by tomu bylo tak – Kvasničák má barvu žluto zlatou a Máz hnědo žlutou (takže vyšší – nikde jsem nenarazil na informaci, že by HGB umělo měnit barevnost piva). Dle informací, které jsem získal, to mohlo být pravdou v dobách, kdy se Kvasničák vyráběl jen velmi málo a výlučně pro použití v několika (asi čtyřech) restauracích.
Moje hodnocení níže je jen lehce nad průměr – už dávno jsou na trhu kvasničáky, které vysoce přečnívají a to je jen dobře. Pivo je k sehnání i v umně vyvedených skleněných „džbánech“, které jsou efektním i praktickým dárkem.

Další komentář

Pivovar Svijany vlastní společnost LIF Holding , která mimo Pivovaru Svijany vlastní i Pivovar RohozecPrimátor Náchod. Sládkem pivovaru je pan Petr Menšík, který je nejen mnou uznávaným odborníkem a popularizátorem piva a pivovarnictví.
Bohužel, pivovar platí daň svojí úspěšnosti – ztratil punc regionálního pivovaru, jeho piva se rozšířila prakticky po celém území naší republiky. Tradiční technologie jsou bohužel až moc často vylepšovány moderními udělátky, což se mně –  zastánci poctivého pivovarnictví pramálo líbí. Jeho produkce je však stále mírně nadprůměrná a pokud mám volit mezi klasickými europivy a jeho produkcí, dám si raději Svijany.

 

Fotografie

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů
6 bodů z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (45 hlasů, průměrné hodnocení: 8,31 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , , , ,Komentáře

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »