Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Mamut 12° světlý ležák

Údaje o pivu

 • Název piva: Mamut 12° světlý ležák
 • Pivovar: Pivovar Mamut
 • Země, město: Česká republika, Mikulov
 • Styl: světlý český ležák
 • Alkohol: 5.1 %
 • Forma: lahvové 0,65 l; trvanlivost ještě 14 dnů
 • Stupňovitost: 12°

Hodnocení

Barva

žluto zlatá, pivo čiré, na dně láhve tenká sedlina kvasinek

Pěna

bílá s velkými bublinami, méně stabilní

Vůně

dominantnější chmelová s trochou sladu

Chuť, říz

Nástup chutí dominantněji sladový s trochou chmele. Po chvilince slad odeznívá a v ústech zůstává jen chmelová hořkost. Je hezky ostrý a výrazný. Při dalších doušcích se sladovost zvyšuje a v chutích se objevuje i nečekaný atribut – lehký jahodový nádech. Je samozřejmé, že v pivu plzeňského typu nemá co dělat, ale mně osobně to nevadí – činí to pivo osobitým. Sladové tělo plné, říz střední. Pitelnost výborná – tento ležák má konzumentovi hodně co nabídnout a vybízí k další konzumaci.

Další komentář

Dobře pitelný ležák, ke kterému je záhodno se vracet.

Fotografie

Mamut 12° světlý ležák

Mamut 12° světlý ležák

Výsledek (?)

Je samozřejmé, že esterové (ovocné) tóny nemají ve světlém ležáku plzeňského typu co dělat. Nesrazil jsem tomuto pivu body za vybočení ze stylu, protože onu jahodovou linku považuji za příjemné zpestření chuťových vjemů. Zajímalo mě, jak se do piva mohla dostat – požádal jsem tedy o objasnění přímo sládka pivovaru – pana Libora Ilčíka. Dle jeho vyjádření by to mohl způsobovat přímý ohřev varné nádoby (v Mikulově topí pod kotlem hezky postaru – dřevem). Vzhledem k faktu, že plánují nějaké technologické změny ve výrobě je možné, že se zmíněná „jahodovost“ časem ztratí. Nechám na každém z vás,  zda mu bude vyhovovat nebo jí zatratí.

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů0 bodů
7 bodů z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (13 hlasů, průměrné hodnocení: 5,77 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentáře

 • Kuba napsal:

  Před 3 týdny měli Mamuta na trojce v Srdcích a hezky se u něho sedělo. Je fakt, že znatelnou ovocnost v chuti jsme po prvním doušku cítili všichni u stolu. Trochu mě to zarazilo, ale pitelnost byla výborná a při dalším napití ta ovocnost opravdu nerušila a byla příjemná = nevyvolávala dojem nějaké výrobní vady.

  Před delší dobou jsem měl pet verzi a ta mi přišla dle mých poznámek výrazně hořčí než točený kousek.

 • Tomino napsal:

  Ano i já sem při pití Mamuta cítil nějakou chuť(zpětně co si vybavuju tak ano,mohla být jahodového nádechu) co tam nemá co dělat,nebyla nijak výrazná,ale přesto citelná byla. Nicméně mě teda spíš vadila,ikdyž s dalším pitím se jakoby vytrácela,nebo sem asi přivykal 😀

 • cromagnon napsal:

  Já mám tedy s pivy z Mamuta obecně trochu problém, ale pivovárek je to velmi sympatický. Tuto dvanáctku jsem měl ve stejné podobě, jako je recenzovaná a té bych dal tak 4/10. Včera jsem měl Mamuta točeného, bylo to lepší, leč celkově nic pro mne mimořádného – 5/10. A ta zvláštní příchuť mi opravdu spíše vadila. Zatím mě nejpříjemněji překvapila tmavá třináctka.

 • Aleš napsal:

  Ochutnal jsem zatim 2 verze. Prvni, v pekne lahvi s keramickym uzaverem a pripojenym letackem s informacemi mi byla velmi sympaticka a to i pres jakousi ovocnost. Jahody to ale nebyly, ty jsou ostrejsi, spise nejaka exotika, mango? 🙂 . Chmeleni vyssi ale pekne propojene s telem. Druha v PET lahvi mi zdaleka neprisla tak chutove vyrazna.

 • tnt napsal:

  měl jsem lahvového a nešel vypít.. příliš silné aroma pavilónu opic jsem nedokázal překonat.. možná jsem měl smůlu na kus, což doufám, protože minipivovarům jako je tento velmi fandím

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »