Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Opat Čokoládový speciál 13°

Údaje o pivu

 • Název piva: Opat Čokoládový speciál 13°
 • Pivovar: Pivovar Broumov
 • Země, město: Česká republika, Broumov
 • Styl: spodně kvašené ochucené pivo
 • Alkohol: 5,3 %
 • Forma: točené 0,5 l — Pivnice Netopýr, Brno
 • Stupňovitost: 13°

Hodnocení

Barva

černá jako uhel, neprůhledná

Pěna

hutná, krustovitá, kroužkuje

Vůně

fantastická čokoládová vůně, jakoby člověk přivoněl k horké čokoládě

Chuť, říz

výtečná čokoládová chuť, která je dimenzovaná ještě chutí bonboniéry, cherry a likéru. Hutnější avšak poměrně svěží tělo s čokoládovým koncem, který je opravdu dlouhý (20 minut po dopití piva jsem měl čokoládovou chuť stále na patře). Říz silnější, hořkost je poněkud utopená v čokoládové nasládlé chuti, ale to není vůbec na závadu, naopak.

Další komentář

Toto je novinka pivovaru Broumov uvařená v lednu 2011, čili o ní ještě nejsou moc informace nebo zmínky na internetu. Napsal jsem do pivovaru a zjišťuji postup výroby a další detaily. Tímhle směrem se mají udávat pivovary, ne lít do piva limonádu nebo sirup, aby oslovili i ženskou část konzumentů. Tohle pivo lze především doporučit jako „sladkou tečku“. Je dostatečně osvěžující, ale má plnou chuť. Opravdu jsem si chvíli připadal jako v cukrárně nebo kavárně.

Na závěr drobná zajímavost – když jsem pivo ochutnával, přišel do lokálu nějaký muž středních let, zřejmě dělník nebo podobné zaměstnání, evidentně se znal s vrchním. Zasmál se, co že to má na ceduli za pivo napsáno a vyžádal si panáka na ochutnání tohoto piva. Vůni komentoval stylem „Co to je toto? No toto teda“ a po napití zkřivil ústa a okomentoval poznámkou, že toto pivo si člověk může dát jen když má chuť na čokoládu, ale ne když jde a má chuť na pivo, takže si nechal nalít Budějovického Budvara. Smutný to příběh ignorantské části pivařů, kteří mají ochutnávku a jinou dimenzi pod nosem a i tak jí pohrdnou.

Gum: Jelikož kolega Pinkas Opata tak vychválil, jel jsem se o tři hodiny později přesvědčit (rychlá třetinka na stojáka), zda je opravdu tak dobrý, jak říká. A skutečně je. Jsou to čokoládové orgie. Vůně mi připomněla čokoládovou zmrzlinu, chuť se jí taktéž blíží. Opravdu mimořádný smyslový zážitek. Pěna byla špičková, krásně ve sklenici kroužkovala. Když jsem si chtěl ověřit, jakou má pivo barvu a zvedl jsem jej proti lampě, nebylo vidět zhola nic. Tak tmavý tento kousek je. Jednoznačně doporučuji!
Verze v litrové PET láhvi má sice o něco horší pěnu, je však stejně fantasticky voňavá a chutná vážně skvěle. K dostání například v bystrcké pivotéce Pivo&Beer.

Fotografie

Opat Čokoládový

Opat Čokoládový

Výsledek (?)

V rámci kategorie ochucených piv nadprůměrné senzorické kvality.

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0,5 bodu0 bodů
8,5 bodu z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (31 hlasů, průměrné hodnocení: 6,48 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , ,Komentáře

 • Petr.L napsal:

  Osobně nejsem odpůrce pivních experimentů, ale tohle čoko pivo jsem taky pil a už bych to nikdy nezopakoval. Myslím, že ovocný příchutě se k pivu hodí mnohem víc, tohle pivo pro mě absolutně osvěžující nebylo a připadalo mi hodně „těžký“. Jak říkáte, vůně a chuť čokoládové zmrzliny. Ale to mi hodně nesedělo.. 🙂

  • pinkano napsal:

   Tak to je škoda, nám naopak velice chutnalo, dokonce jsme si jeji znovu koupili v PET podobě, jelikož se jinak balené neprodává. Je to skvělá variace a především nevšední. Rozhodně ale ne na horké letní dny. Spíše tak k dezertu na vytrávení.

 • Petr.L napsal:

  Já pivo měl právě taky z PETky, točený ne. Ale když jsem byl v pivotéce v Bystrcu, už měli i čokoládový lahvovaný ve skle, pokud se nemýslím. Ale moc to poznat nejde, já to vyčetl jen z krčku.

 • Pivař Huhin napsal:

  Dík za recenzi. Jen mi to nedá, musím se vyjádřit k té „drobné zajímavosti“, o které se píše v recenzi. Sorry, ale je to moralismus. Ten borec to pivo ochutnal a dal si nakonec to, co mu chutná. Ať je to popelář, nebo ředitel banky, je to snad jedno. Právo na své chuťové buňky má každý.

  Pro mě osobně je pivo z pivovaru Broumov-Olivětín jedním z nejoblíbenějších u nás. V létě si jezdím kupovat pivo přímo k nim. Ale z některých jejich speciálů se mi taky huba křiví. A když má člověk žízeň a chuť na chmel, nedá si čokoládu.

 • Gerard napsal:

  Půl litru je moc,stačí třetinka jako zákusek. Ale dobrej zákusek. 7z10

 • RiCi napsal:

  K dostání již v Tescu v lahvové podobě!!! Udivující ale potěšující:-)

 • kvítek napsal:

  Točené v baru kina Aero v Praze. Chutnalo.

 • TomTom napsal:

  Pánové, pánové. Po přečtení této recenze jsem s velkým nadšením v Tescu koupil toto pivo. Pěna okamžitě spadla a připadal jsem si, jakobych si naléval spíše Colu. Vůně slušná, ale ta chuť – rozšlehaná bonboniéra smíchaná s pivem. Tahle chuťová kombinace mi příjde pro pivo naprosto nepatřičná. Jen můj názor 🙂 díky Tom

  • pinkano napsal:

   Je to ochucené pivo, tady jsou pole chutí otevřené a je nutné nebýt skeptický, případně zásadový a nesrovnávat s klasickým ležákem. Je to prostě čokoládové pivo, ne speciál s čokoládovým podtónem. V láhvi netuším jak chutná bohužel a na druhou stranu to není pivo, co bych musel pít nějak častěji nebo opakovaně.

  • Moro napsal:

   Kupuji jej občas v lahvové verzi a pěnivost i další atributy jsou naprosto v pořádku. Jen taková zajímavost – dělali jsme asi před 14 dny „pořádek“ v sortimentu pivotéky a našli jsme 2 kousky prošlé o 3 měsíce. I po této době byly senzoricky naprosto v pořádku.

 • poutnik napsal:

  dneska jsme si ten zázrak s manželkou po obědě otevřeli, a hmm, hm, hm……shodli jsme se, že už jej asi nikdy znovu nekoupíme, dost mi vadila ta „likérová“ chuť, alkohol z piva zbytečně hodně vystupoval, nejlepší na tom pivu byla jeho úžasná vůně……přitom ochucená piva mám obecně rád, kompletní sortiment od Valáška si domů často kupujeme, občas i nějakou Belgii, z pivních stylů jsem už ochutnal kde co (na takového Jaroška ale samozřejmě zdaleka nemám :-)), ale ta čokoláda už fakt ne, netrefilo se mi to vůbec do chuti, každopádně je ale dobře, že i takové pivo je v sortimentu nějakého slušného českého pivovaru a běžný konzument se k němu může dostat (Tesco) a nemusí tak vzít zavděk, má-li chuť na experiment, nějakou zpotvořeninou od velkochemičky.

 • jiri127 napsal:

  Včera jsem tohoto Opata v lahvové podobě sehnal náhodou v jedné kavárně. Byl jsem dost nedůvěřivý, protože jsem nedávno ochutnal Zlatopramen višeň s čokoládou což byl děs. Ale tímto kouskem jsem byl příjemně překvapen a chutnal mi. Není přeslazený ani moc těžký. Mírná kávová hořkost, která vystoupí na konci doušku dělá tohle pivo slušně pitelné. Určitě bych se jej nebál v budoucnu pro spestření znovu zakoupit…

 • obregon napsal:

  Chuťovka, zdrcující aroma, skvělá pěna, říz optimální…a ta čokoláda tam opravdu cítit je, a to velmi. Skvělý speciál. Degustováno z lahve, prodejce Tesco.

 • slivoj napsal:

  Pivo dle mého soudu velice nedobré. Ještě to není na vylití (jako jsem dnes rychle vylíval krušovickou „pořádnou desítku“ :-D), ale má to k tomu blízko. Základ bez čokoládového aromatu zdá se být vhodný k tomuto typu piva, nicméně aroma, které silně připomíná levnou polskou čokoládu (všechny ty velikonoční figurky, které čokoládu neviděly ani z rychlíku, ale obsahují jen trošku odtučněného kakaového prášku) toto pivo proměňuje v lacinou variantu opravdu slušných čokoládových piv…

  • obregon napsal:

   Naopak, aroma připomíná tu nejlepší belgickou hořkou čokoládu.

   • slivoj napsal:

    Tak jsme buďto pili každý verzi s jiným použitým aromatem, nebo máme úplně jiné vnmání chutí. Každopádně dodám to, že jsem v půlce dalšího piva a pořád cítím tu rádoby čokoládovou pachuť v ústech a to nepovažuji za body k dobru.

 • obregon napsal:

  Shodneme se na tom, že se neshodneme. Tisíc lidí, tisíc chutí, mě prostě chutná velmi.

 • Tomáš Jurka napsal:

  Pro mně osobně to bylo pivo, do kterého někdo přidal čokoládový prášek z automatu, 3/10.

 • Roman napsal:

  Po zdejších ohlasech jsem tak nepříjemné překvapení rozhodně nečekal. Vůně je opravdu silně čokoládová, ale k pití to rozhodně není 😀

 • Grádyš napsal:

  Já osobně jsem z tohoto piva nadšený. A to až tak, že se asi o nějaké čokoládové pivo sám pokusím (i když to možná bude spíš čokoládový stout, než ležák).

 • Martin napsal:

  Tak nevím, ale ochutnával jsem nedávno dvě jiné várky a pivo mu přišlo stejné. Vůně je zezačátku intenzivní, ale později je znát hodně alkohol a měl jsem pocit, že je to vlastně klasický tmavý ležák/speciál. Vůně mi přijde jako, jak už tu někdo poznamenal, nějaké levné čokolády. Pivo mi nepřišlo, až tak sladké, ale za peníze, které jsem do něj vložil, bych chtěl přecijen něco víc. Nebo nechci křivdit pivovaru, je možné, že vysokou marži má Tesco, kde jsem lahvové pivo zakoupil. Cena byla 24,90 Kč.

 • KapsaDan napsal:

  Ochutnána láhvová verze a půlka piva vylita do dřezu, nevyrovnané, čokoláda podobná té, ze které se vyrábí mikulášské figurky, následovaná podivnou nakyslostí.

 • fotr napsal:

  Na tohle pivo jsem se těšil, ale nakonec jsem byl spíše zklamán. Příchuť čokolády je, bych řekl, až agresivní. Opravdu jsem se musel přemlouvat k dopití lahve. Naopak jsem byl překvapen z barvy piva. Skrz sklenici , po nalití, nebylo vůbec vidět 🙂 Znovu už tohle pivo asi nedám.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »