Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Vyškovský Generál

Údaje o pivu

 • Název piva: Generál
 • Pivovar: Pivovar Vyškov (nájemce CZECH BEVERAGE INDUSTRY COMPANY a.s.)
 • Země, město: Česko, Vyškov
 • Styl: světlý speciál českého typu
 • Alkohol: 6 %
 • Forma: lahvové 0,5 l; trvanlivost ještě 3 měsíce
 • Stupňovitost: 14°

Hodnocení

Barva

Zlatá, čirá.

Pěna

Pěnivost průměrná, pěna příliš nedrží ačkoli ve sklenici lehce kroužkuje.

Vůně

Výrazně sladová a podobně jako v případě vyškovského Džbánu je netypická pro pivo českého typu. Je cítit šťavnaté ovoce a med. Konec je mírně chmelový.

Chuť, říz

Říz je slabý, očekával bych k tomuto typu piva o něco silnější. Chuť je sladová s výraznou ulpívající hořkostí. Co je však zvláštní je jistá podobnost s pivy typu pale ale, zřejmě díky použitému druhu chmelu. Chuť je tak pro české pivo velmi netypická.

Další komentář

Pivo je velmi pitelné a svěží. Ve složení lahvové varianty je bohužel stabilizátor E300 jako u všech vyškovských piv, k čemuž se sládek vyjádřil v diskusi na webu pivovaru.

Co se týče ovocných chutí a vůni, cituji z e-mailu od sládka, p. Táborského: „U Generála bych se možná zmínil u obsah vyšších alkoholů, které se v silnějších pivech vyskytují a projevují se slabým pálením na patře a je zde právě možnost mírné esterifikace při dlouhodobém ležení v lež.tanku (naše speciály min.120 dnů), projevující se právě ovocnými tóny.“ a dále ve vztahu k řízu „Pivo z této šarže bylo dle rozboru na spodní hranici obsahu CO2, proto ten slabší říz.“ Dodám jen, že Generál je vařen jen z českých surovin.

Hodnocení lahové varianty: 7 bodů z 10

Shrnutí pocitů z točené verze: Měl jsem možnost ochutnat i točeného Generála. Senzoricky téměr identické pivo, jen pěna byla krásně krémová, hustá a stablní. Pivo kroužkovalo tak, že sklenici doslova potáhlo pěnou. Říz opět spíše slabší ale i tak je točený Generál minimálně o  bod lepší než lahvový (hodnocení tedy upraveno na 8 bodů). Vřele doporučuji!

Fotografie

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů
8 bodů z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (32 hlasů, průměrné hodnocení: 8,09 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , ,Komentáře

 • PetrV napsal:

  Docela mě tahle recenze potěšila. Nechápu totiž tu častou chválu Vyškovského. Cítím v něm právě tu spoustu cizích chutí, které v českém ležáku němají co dělat.

 • umbob napsal:

  Právě dopita lahvová verze(exp.28.10.2011), říz je v pořádku.Jinak zbytek recenze odpovídá-spousta různých chuťových vjemů.Nemůžu si pomoct, ale mi to strašně chutná:-)

 • Ondra napsal:

  Generál je super!

 • pan Nohava napsal:

  Lahvového jsem neměl, ale co se točeného Generála týče, byl jsem při prvním setkání v Pivní rozmanitosti docela ohromen, jak to bylo dobré, plné a hořké pivo. Dobře si pamatuji, že žádné ovocné tóny ani náznaky „ejlů“ jsem tam necítil (na rozdíl třeba od 12 z Vimperku) a tohle pivo patří k mým favoritům mezi spodně kvašenými speciálními ležáky.

 • poutník napsal:

  Na vyškovskou „16“ se vždy rád zajdu, občas ji u nás čepují jako rotující pivo, a je to chuťový zážitek – člověk dopije sklenici a má z té pestré škály chuti v hlavě docela zmatek, pak si dá ještě jedno, a furt v tom nemá jasno, no a když si dám 3. kousek, tak rezignuju na rozpoznávání té palety chutí a jen si vychutnávám tu pivní dokonalost……

  • umbob napsal:

   Zde recenzovaný Generál je 14ka. 16ka Jubiler(16,8°) byla taky pecka, bohužel už se s výrobou skončilo. Ještě mám ale v ledničce pár lahvových:-)

   • gum napsal:

    Jubiler pry zase sel do vyroby a snad behem pristich dvou mesicu by mel byt opet dostupny. Byla by skoda nemoci si ho dat znovu, je to vytecne pivo (recenze je ve fronte).

 • Jeff napsal:

  Točeného Generála jsem ochutnal u Immigranta. Jemná hustá pěna vydrzela az na dno. Při napití nejdřív poměrně sladký nástup ale vzápětí se dostavuje silný vjem hořkosti. Pivo je v vhuti hodně plné a celkový dojem velmi dobrý. O trošičku méně zbytkového cukru by mu v mých očích prospělo.

  • pinkano napsal:

   Oni už v Immigrantovi mají rotující pípu?? 🙂

   • Jeff napsal:

    Tak bych to asi nenazval. Chtěl jsem koštnout jejich Guinnesse, ale momentálně ho neměli, tak mi byl nabidnut Generál a tuším, že měli i 12-ku Březňáka. Vyškov je teď nové pivo v jejich stálé nabídce. Ještě se zmíním o míře čepování. Skoro 1cm NAD rysku, to se mi snad ještě nestalo 🙂

 • PIvo napsal:

  Opět láhev 0,5 l. Parádní ležák, ikdyž je trochu silnější, není to ani znát. Ovoce ani med příliš nevnímám. Velice hezká a docela trvanlivá pěna, hutnější, čisté tělo, chmel je dobře pořešen. Rád bych si ho dal úplně čerstvé. Vyškov mě v posledních letech neustále příjemně překvapuje. 9

 • pan Nohava napsal:

  Tak jsem si tuhle jednoho lahvového koupil v nové táborské pivotéce U Karla (Žižkova 2, je to na starém městě u tzv. Střelnice) a co nevidím – ve složení cukr a chmelový extrakt (nejen upravený chmel). Chuťově mi tedy vůbec nejel! A pokud se pamatuju, měl trochu odlišnou etiketu, než jsem viděl o pár dnů později jinde. Zkuste se někdo mrknout, kdo budete mít možnost, já teď zrovna ne.

 • Kuba napsal:

  Já nevím, dopil jsem lahvového a žádné velké nadšení se nekoná. Přijde mi to jako silnější Březňák, kde ale slad a chmel nejsou tak dobře propojeny. Asi jsem čekal trochu víc. Říz a pěna v pořádku (na lahvové), ale čekal jsem trochu víc… 6,5*

 • Ondra napsal:

  Pro mě osobně je Generál nejlepší speciál na trhu. Nejradši mám jeho hořkost.

 • obregon napsal:

  Právě degustuji, tak tedy – říz optimální, sladový nástup a poté na můj vkus až přílišná ulpívající hořkost. Ovocné tony mimo dosah mých senzorických schopností. Zakoupeno dnes v Base Campu, Praha Bubeneč, datum expirace 24.10.2013.

 • lunruj napsal:

  Všechna ta vyškovská piva pro mě mají dost netypickou chuť ve srovnání s ostatními, co jsem ochutnal. Právě jsem si říkal, čím to je, jestli surovinami nebo postupem kvašení, třeba tou délkou ležení. Je to ale dost cítit i v desítce, která zas tak dlouho ležet nebude. Asi si na to i člověk musí trochu zvyknout, teď, jak piji Generála, tak se mi to i celkem zamlouvá, i když možná to také jde lépe k silnějšímu pivu. Určitě ještě pár kousků zkusím.

 • tomino napsal:

  Podle mě to je tím, že používají významnou dávku chmele v late hoppingu a nebo přidávají do whirpoolu. Ta chmelová stopa je tam výraznější než jince v průmyslových ležácích. Podobně je na tom Jihlava.
  Mimochodem minulý týden jsem si v pomýlení mysli opět zakoupil vyškovské pivo( ač jsem se zařekl, že už to neudělám) v Kauflandu (Džbán) a přišlo mě ve velice dobré formě, jak vyškovské pamatuju.

  • Huhin napsal:

   Tomino, kdybys tohle nenapsal, měl bych klid. Já se taky zařekl. Zkoušel jsi i něco jiného, než Džbán? No nic, asi je čas na další pokus…

 • z87 napsal:

  Někdo fungovaný, kdo by se vyjádřil k aktuálnímu stavu Vyškovského piva? Podle mě nepitelné pivo, nepříjemná uplívající hořkost a pálení na patře jako prase

  • z87 napsal:

   *fundovaný

  • Moro napsal:

   Jak to napsat a nenadávat? Dle posledních informací v pivovaru zůstalo pouhých 10 zaměstnanců – dle mě to nemůže stačit pro plnohodnotný provoz pivovaru. Pokud se nestane nějaký zázrak, pak nám Vyškov skončí.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »