Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Vyškov Cross The World Svatomartinský Porter

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

Barva velmi tmavá s rubínovými odlesky.

Pěna

Pěna je velmi hustá, pěkně stabilní. Pivo lehce kroužkuje.

Vůně

Karamelová, lehce chmelová.

Chuť, říz

Když se poprvé napijete, dostanete opradu plnotučnou sladkou pecku do úst. Bohužel plnotučnou ne v dobrém slova smyslu, pivo je opravdu příliš sladké. Tato pecka se později mění na karamelovost a pak středně výraznou hořkost, která je trochu ostřejší než bych si představoval, přesto však neulpívá a dá se považovat i za příjemné osvěžení mezi těmi kily zbytkového extraktu, kterými pivo disponuje.

Alkohol neznatelný, hřejivost velmi slabá a dá se říci diskrétní.

Další komentář

Pitelnost vinou přílišné sladkosti velmi nízká. Měl jsem co dělat abych vůbec dopil ten jeden půllitr, co jsem na ochutnání dostal. Kdyby bylo pivo více prokvašené, tak by bylo nejspíš dosti slušné, takhle je to však jen cukrkandlová tlamolepka, bohužel.

Protože je zde sladkost tak výrazná, nedalo mi to a spočítal jsem si dosažené (zdánlivé) prokvašení, které vychází na 64 %. V pivu tak zůstalo 36 % nezkvašeného extraktu tvořeného převážně cukernatými látkami. Tedy pro (velmi) zjednodušenou představu možno říci, že v každé deci tohoto piva je 367,2 gramů cukru.

Zajímavé je srovnání s podobně cíleným (ač světlým a zařazeným do jiného stylu) jednadvacetistupňovým pivem z Heinekenu, totiž Svatováclavským. To má 9,5 % alkoholu (zdánlivé prokvašení 80 %) a je i přes svou stále dost vysokou sladkost o dost pitelnější.

Fotografie

Výsledek (?)

Problematická pitelnost vzhledem k velmi výrazné sladkosti.

1 bod1 bod1 bod1 bod0,5 bodu0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů
4,5 bodu z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (7 hlasů, průměrné hodnocení: 5,14 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , , , , , , ,Komentáře

 • akord23 napsal:

  doufal sem ze si po neprilis vydarenem stoutu a prumerne psenici vylepsi timto porterem ve Vyskove reputaci co se tyce specialu, ale bohuzel to vypada na sestupnou tendenci…skoda

 • PIvo napsal:

  Měl jsem na imigračním, nechutně sladké. Naštěstí byl na čepu ještě tradiční stout, Matuška APA a hlavně Kasteel Cuvée Du Chateau ze soudku.

 • tomino napsal:

  Mě tohle pivo přišlo mnohem pitelnější,když to porovnám v rámci stylu s primátorským 24° speciálem,ten sem měl problém dopít celej. Tohle je pravda jen 3,5 dcl.Ale už na začátku mě zarazil ten alkohol 7,2%,takhle nízké prokvašení sem nečekal.Zřejmě pod tíhou jejich naprosto šíleného weizenu,tento speciál hodnotím lépe.

  • PIvo napsal:

   Hodnotit lépe můžu též, ale k čemu mi budou hvězdičky za pěnu a barvu, když se to nedá pít. 🙂 Já bych ho použil možná na propagaci kvasnic… A na pití bych si raději koupil Pardubice.

 • Sally napsal:

  …mě tohle pivko docela chutnalo, ale na druhou stranu nejsem běžný piják, takže žádné měřítko pro jiné

 • ondracabalka napsal:

  taky jsem pil v Immigrantovi. nebylo špatné, ale druhý kousek bych si určitě nedal

 • germiny napsal:

  Vskutku dost sladký kousek, ale dá se do toho poměrně vpít 🙂

 • Sam Bake napsal:

  Od včerejška ho mám v ledničce z podnikové prodejny v Uherském Hradišti (díky bohu za ni 🙂

  18 Kč za tu (bohužel) průhlednou třetinku.

  Tak jsem zvědavý. A jestli to nebude dobré, vždycky si můžu jít koupit Pardubický Porter…

  Mimochodem, když už jsem sem napsal tu cenu – neplánujete tady uveřejňovat alespoň orientační ceny? Tak jak píše Kuba a seeker zde: http://pivnirecenze.cz/10623-recenze-zatec-dark-lager-beer

  Děkuju.

 • Energetik napsal:

  Včera jsem si ho dal do ledničky a původní plán nechat si ho až do adventního času, kdy si rád dám denně aspoň jeden silnější „zimní“ speciál, v duchu recenze a názorů měním 🙂 Vypiju to radši hned. Jsem zvědav. Co se pšenice týká, měl jsem Vyškov první várku, přišla mi průměrná, nikoliv děsná, ale nyní je to prý úděs…?! Jako by to ve Vyškově tím paskvilem „Cross The World“ zakleli….. 😉

 • Jeff napsal:

  1. Gume, s těmi 36 gramy cukru v deci piva jsi se asi řádově spletl, 360 gramů v litru má tak vinný mošt v cibébovém výběru před kvašením 😉 a to je skoro sirup.
  2. Jinak mám pocit, že s udávaným alkoholem si výrobci piva někdy trochu hrají. Kocour Saurus je taky dvacítka, taky uvádí 7,2% alc, ale to co jsem chutnal (exp. 7.2.2013) příliš sladké rozhodně nebylo a po vypití cca 8dcl jsem to pěkně cítil v hlavě, takže můj odhad alc. je mezi 8-9%.
  3. Letos v jsem chutnal heinekenské Svatováclavské v Corneru a moje první pivo bylo opravdu nechutně sladký. Kolega si ani moc nestěžoval. Pak přišli další dva kolegové a když jsem ochutnal to jejich pivo tak tam byla sladkost sotva třetinová. Mám podezření, že moje pivo bylo první ze dna sudu a tam ta sladkost jaksi ležela. Vím, je to divoká teorie, ale mám podezření, jako by u dna bylo cosi, co se (možná) dávkovalo přímo do sudu a nebylo v obsahu rozmícháno. Jinak si to nedovedu vysvětlit.
  4. Tohoto vyškovského portera jsem nepil, ale známý ho měl a nijak přeslazený se mu nezdál.

  • gum napsal:

   Jeffe, díky za připomínku. To mi fakt ujelo, chybí tam pochopitelně ještě vynásobení EPM takže se dostáváme nikoli na 36g/100ml ale na 0,2*36g tedy 7,2g/100ml což však nemění nic na tom, že je tohle pivo sladké opravdu přespříliš.

   Co se týče alkoholu, zas tak moc si s ním hrát nemohou neboť vyhláška stanovuje maximální odchylku 0,5 % obj.

   Pravda, že v Heinekenu s pivem dovedou dělat ledasco ale zde bych to sváděl na nějaké přivyknutí či případně jinou bečku z jiné várky (málo pravděpodobné).

   Obecně se názory na vyškovský Porter dost liší, kolegovi Elfovi však přišel též na hranici pitelnosti.

 • Kuba napsal:

  OT: Od středy mají v Hercnách na trojce Cross IPU, nemá s ní někdo nějaké zkušenosti?
  .
  .
  .
  Vlastně na tom nezáleží, stejně zajdu 😀

  • Huhin napsal:

   Na IPU jsem narazil ve Vegasu. Má dobrou pitelnost a víc bych to nerozmazával. Rozhodně zajdi. 🙂

   • Kuba napsal:

    Zašel jsem. S pitelností máš naprostou pravdu, dobře se u toho sedělo.
    _
    Mezi IPAmi to sice není žádný zázrak, na druhou stranu stál půllitr velmi příjemných 35Kč a přece jen je to zajímavější pití než ležák, který dobře znám. U prvních dvou piv jsem necítil vůbec žádnou IPA vůni; možná to bylo tím, že Srdce jsou bohužel dost zahulený, ale zvláštní bylo, že u třetího a čtvrtýho už tam ta typická vůně byla (možná se mi probral nos). Nevím, jaké má toto pivo IBU, ale hořkost byla silná a příjemná. Pěna vynikající, ukázkově kroužkovalo.
    _
    Když to shrnu: není to žádná špička, ale zaplaťpánbů za to. Kdyby se tato piva masověji rozšířili do více hospod, bylo by jen dobře.
    _
    V Srdcích by měla být na čepu ještě minimálně dnes; velká škoda, že se tam tak hulí, protože to vypadá, že se zajímavým třetím pivům budou věnovat výrazněji. Před týdnem tam byla 12° a 15° z Želivského klášterního pivovaru a prý to bylo velmi dobré (bohužel jsem neochutnal osobně).

    • Huhin napsal:

     Já se na to dívám asi stejně jako Ty. Jak píšeš, zázrak to není, ale pitelnost je výborná a pivo je to zajímavé. Cena je taky dobrá.
     Ve Vegasu jsem byl odpoledne, kdy se moc nehulí, takže jsem vůni cítil, i když nebyla silná.
     Jsem rád, že se doporučení povedlo a nenadával jsi na mě. 🙂

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »