Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Večer s dravcem stěhovavým

Ať už jste hodnotitel (čehokoli) či nikoli, je vždy těžké ochutnat výtvor kamaráda či kolegy – je dost problém se oprostit od osobních vazeb a vykazuje-li hodnocená položka  nějaké vady, pak je někdy obtížné tyto vytýkat, aby se onen dotyčný třeba neurazil či dokonce nerozhněval. Sice jsem přesvědčen, že díky svému věku a „jakýmsi“ degustačním schopnostem se umím od takových věcí oprostit, ale jistota je jistota – proto jsem porušil veškeré svoje dřívější zásady a když mi na stole přistály dva dravci z kategorie stěhovavých, kterých duchovním otcem je můj kolega redaktor Jakub (cz3ko), příliš jsem neváhal a jal se recenzi a degustaci pojmout ve zcela jiném stylu, než je našem serveru běžné.

Jsem povětšinou jen recenzentem prošlých ležáků a styly jako AIPA či milk stout by mě mohly odrovnat a než bych se ztrapnil před našimi čtenáři, půjdu tedy jinou cestou, než obvykle. Zakázal jsem si číst v naprosto zbytečných příručkách, jakými jsou např. BJCP a než se do recenze pustím, nastuduji tedy názory veřejných pivních serverů, kde může své dojmy napsat vlasatý rastafarián stejně jako oplešalý mnich z shaolinského kláštera. Ouha – na Ratebeer se o Falkonu nic nepíše – mám smolíka! 🙁 Hurá – kolegové Pivníci jej však ochutnali – jdu si tedy pro inspiraci … Mám nastudováno a jsem teoreticky vyzbrojen a Falkon Milk Stout ani jeho bratr Falkon AIPA se tedy mohou těšit na své otevření. Pro dosažení 100% jistoty, že nesejdu ze správné cesty jsem si raději obě hodnocení vytiskl a mám je na očích.

2 x Falkon

Falkon Milk Stout

Pivní styl: černé pivo (je to přece černé, tak kdo by si s tím lámal hlavu)

Pivovar: Falkon

Vzhled: barva černá jako tabule v 6. třídě základní školy, pění to málo a pěna je celkově na nic

Vůně: kafe značky Jihlavanka, holandské kakao (jsem si jist, že bylo pěstováno na jižním svahu hned někde za hrázemi u větrného mlýna se 4 lopatkami), jihočeské mléko

chuť: vodová jako dvakrát zalitá káva. Říz špatný. Vše však zachraňuje příchuť holandského kakaa a vnímám i tóny floridských rozinek, které mají dlouhé doznívání.

Celkový dojem: zajímavé černé pivo, které bych doporučil i svojí babičce. Hodnotím výslednou známkou 6.99/10 od které však odečítám 0,2 za nedobrý říz a prázdné tělo.

Falkon IPA

Pivní styl: moc hořké pivo z USA

Pivovar:  Falkon

Vzhled: barva měděně pomerančová s tóny jantaru, pivo kalné – čekám, kdy z kalu vyplavou pulci, pěna safraportsky vydatná

Vůně: pryskyřice, grepy, pomerančová kůra z plodů z okolí Madridu, dominantní sušenková (takové ty sušenky, které musíte omlékovat)

Chuť: krásně vrstevnatá – moje smysly vnímají 4 mm vrstvu sladu, 1 mm vrstvu karamele a 2 mm vrstvu pravých amerických chmelů. Dojezd piva je ve znamení pryskyřice z meruňového stromu a bohužel nacházím i mýdlové tóny připomínající pěnu na holení Barbus.

Celkový dojem: pivo mě překvapilo svojí mramorovou strukturou, kterou jsem ovšem nejprve nebyl schopen identifikovat a rozeznal jsem jí až poté, co jsem si při recenzování odběhl na místní hřbitov a prohlédl si několik pomníků. Hodnotím známkou 6.68/10 protože jsem navíc v pivu nalezl i tóny cibetkové kávy.

Poznámka: Na fotografiích naleznete jen fotky lahví, protože žiji jen ve skromných poměrech a nechtěl jsem kazit celý dojem nevhodnými plastovými pohárky (tzv. duritkami).

Resumé

Tak, recenze mám za sebou a když si je pořádně pročítám, pak jsem na sebe pyšný. Je to opravdu zábava, která rozhodně předčí nudu plechovkových ležáků. Příručky jsou opravdu k ničemu – už je nepotřebuji a mohu se tedy pochlubit, že jsem z nich vyrostl. S mojí učebnicí pivovarnictví a sladovnictví si večer děti udělají táborák a jsem tomu vlastně rád, protože když vyvezu z mého malého bytu tu spoustu pivní literární veteše, hned se vše prosvětlí. Pokud mohu sdělit svůj čistě subjektivní dojem, připadal jsem si důležitě jako pan Babica, který famózně a s naprostým citem pro každičký detail bravurně žóngluje s přísadami do jídel. Leč, … právě mi doručovatelka přinesla aktuální várku letáků a hle(!) v Lidlu mají pivo DEEP. Takže končím psaní a jdu se postavit do fronty na košík – to bude recenzička …

Poznámka pro čtenáře neznalé problematiky českého pivně-webového prostředí: článek je samozřejmě myšlen jako recese a podobnost osob či pojmů v něm zmíněných s realitou je čistě náhodná.Komentáře

 • Honza Pivni rozmanitost napsal:

  Asi to melo byt vtipny…
  Mistama jo, ale asi nejsem na to spravne naladenej, nebo sem mozna cekal vetsi nadhled, jak pravi Svaty pivni muz Wendy na jinem pivnim serveru:)

  Fakt by me zajimalo, jak by dopadla degustace v americkem stylu „vyber piva diskuzi“ mezi vasima myslim ze zbytecne znesvarenejma stranama…

 • seeker napsal:

  Taky je to na mě buď příliš insiderské (a tudíž to na webu nemá co dělat), anebo jsem důvod k recesi prostě neodhalil… hlavní problém je, že místy to působí jako naprosto vážně míněné a zjevné pokusy o legraci z tohoto textu divně trčí. nic ve zlém, ale fakt bych si radši přečet, jaká ta piva jsou. mě osobně chutnala.

  • pinkano napsal:

   ale to my nemůžem, protože jeden Kuba z našeho týmu to pivo vaří a třeba podle pana Cuketky už nemá recenzovat žádná jiná piva, protože všechna piva jsou pro něj teď konkurence 🙂

 • seeker napsal:

  já tušil, že za tím bude něco podobného. že je vaří kuba z týmu vím, ale že jsou za tím podobné nesváry, jsem doposud netušil. na cuketku kašlete. respektive chápu určitou problematičnost recenzování počinů radakčních kolegů, v oficiálních médiích to občas nepůdobí dobře, když se totéž děje v umělecké kritice. ale vy to myslím můžete hodit za hlavu, pokud se sami nebojíte narušení kamarádských vztahů. a logika, že by kuba neměl recenzovat, je prostě ujetá.

  • Moro napsal:

   Celý tento blog je reakcí na flame, která se rozhořela jinde a dopadla, jak dopadla. Za sebe – prostě se tam už ve finále hledaly jakékoli argumenty, které se dají použít proti druhé straně.
   Sepsal jsem proto naprosto fiktivní recenzi, kdy jsem piva ani neochutnal a používal v ní termíny, které by se přinejmenším dají označit jako velmi sporné a úsměvné. Prostě jazyk recenzí není „náš“ a recenze záměrně obsahuje fikce i nesmysly.
   Blog není třeba brát vůbec vážně.
   Argumenty pana Cuketky ignoruji stejně, jako on ignoruje fakt, že jej někdo nachytá na hruškách (v argumentaci samozřejmě) a on raději neodpoví. Úsměvné je i to, že by cz3ko nepsal objektivně, tyto argumenty pana Cuketky beru jako typický projev lidské malosti.
   Závěr – každý web o pivu je zcela jiný i originální a je na čtenářích, aby si sami vybrali, který jim nejvíce „sedí“.

  • pinkano napsal:

   Ono je hlavně úsměvné, že nikde jinde to asi nikomu nevadí 🙂 Podplacené soutěže, degustace, hodnocení, srovnání. My jsme poctiví a nedovolili bychom si Jakuba jakkoliv zvýhodňovat. Stejně se stavíme i ke vzorkům, které dostáváme občas zadarmo. Takže tyhlety výlevy od ostatních jsou velice plané a neúčelné až zbytečné. Ale holt ego pracuje a bohužel je ho všude víc a víc, ačkoliv by tomu mělo být přesně naopak.

   • Honza Pivni rozmanitost napsal:

    Uz se moc tesim, az to tu naplno napisete. Ktera soutez je podplacena, kde se degustuje az tech 250 vzorku denne atd.. prece si to nebudete nechavat pro sebe:)

    • gum napsal:

     To by nás ještě mohli provozovatelé oněch podplacených soutěží označit za podplacené konkurencí 🙂

     Ne, vážně — informace o řádově 250 vzorcích, pitím panáků a kouřením mezi ochutnávkami na soutěžích máme z jednoho příjemného posezení u piva ve strahovském pivovaru.

 • Kuba napsal:

  Takže opravdu příliš insiderské, jak správně poznamenal seeker. Já to původně pochopil jako parodii na weby, kde mohou piva hodnotit i nepříliš orientovaní uživatelé…

 • Honza Pivni rozmanitost napsal:

  Závěr – každý web o pivu je zcela jiný i originální a je na čtenářích, aby si sami vybrali, který jim nejvíce „sedí“…hezky a pravdivy zaver:) Pod to se neda nepodepsat.
  A taky kazdy server ma sve priznivce a odpurce, kteri hned vi, ze ty druhe servery delaji neprilis orientovani hodnotitele a jina nejspis retardovana individua atd…:)

 • PIvo napsal:

  Kde je ten flame?

  • Luděk napsal:

   http://www.pivnici.cz
   Webů o pivu, které se dají číst, už moc nezbylo, takže hledání není příliš složité… 🙁

   • Moro napsal:

    Díky Luďku, byl jsi s odpovědí rychlejší.
    A bohužel, s těmi pivními weby máš 100% pravdu. 😕

    • Luděk napsal:

     Čtu rád a s chutí Pivní recenze, Pivovary.info, Svět piva a Pivníky. Pak pár blogů.
     Jinde nakouknu a utvrzuju se, že se nic nezměnilo (např. hnědý, teď už otevřeně náckovský pivní web s matoucím názvem Pivní.info)…

 • PIvo napsal:

  Hezké.
  S tou neočekávaně nízkou plností a celkově mdlejším projevem Milk stoutu bych souhlasil, hořkost jsem nepozoroval a to ani z pražených zrn, kterých bych klidně přidal.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »