Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Pivní Památka zesnulých

Blíží se svátek Památky zesnulých, kdy vzpomínáme na ty, kteří s námi byli, již nejsou a nikdy nebudou. Je to den, kdy většina nás bez rozdílu vyznání, politických či jakýchkoli jiných preferencí, jde na hřbitov a zapálí svíčku a v klidu tiše postojí a oddá se chvilce nostalgického vzpomínání. Kdo umí, se pomodlí, ale všichni bez rozdílu jsme tišší a posmutnělí.

Pojďte si se mnou i vy dopřát takové klidné a nostalgické chvíle, kdy vzpomeneme pivních značek, které tu s námi byly a již nejsou. Zapalme pomyslnou či skutečnou svíci, ulijme sobě kvalitního pivního moku a pojďme vzpomínat. Vzpomínat se má jen na to dobré a podržme si tedy toto pravidlo. Tím chci naznačit, že zde nebudu ani nechci řešit, proč byly jednotlivé pivovary zrušeny, výstav značek převeden jinam, zda byly provozy zastaralé, rentabilní, zda to bylo nezbytně nutné, či nikoli, atd. Vzhůru do vzpomínek tedy a třebas hned dnes večer, co říkáte?

Je lhostejno, kterou značkou započneme, může to být dle abecedního pořádku. Jen pro naplnění litery autorských předpisů předesílám, že zde zveřejněné fotografie jsou vlastně naskenované listy z knihy Abeceda piva od autorské dvojice Hana Večerková –  Jan Kiss, která byla vydána v edici České Televize. Fotografie jsem se rozhodl publikovat jen k těm největším a nejznámějším kauzám.

Braník

Pivovar Braník Praha, *1899 – †2007

Hrobník: InBev (dnes AB InBev)

Z knihy Abeceda piva (Večerková - Kiss)

Dačický

Pivovar Kutná Hora, *1573 – †2009

Hrobník: Heineken

Z knihy Abeceda piva (Večerková - Kiss)

Hostan

Pivovar Hostan Znojmo,  *1720 – †2009

Hrobník: Heineken

Z knihy Abeceda piva (Večerková - Kiss)

Louny

Pivovar Louny, *1892 – †2010

Hrobník: Heineken

Z knihy Abeceda piva (Večerková - Kiss)

Zlatopramen

Pivovar Krásné Březno,  *1642 – †2011

Hrobník: Heineken

Z knihy Abeceda piva (Večerková - Kiss)

Pak zde bohužel máme ještě celou řadu dalších měst a pivovarů a jejich hrobníků. Zde jen namátkově – Kroměříž, Opava, Břeclav, Vsetín, Hradec Králové, atd. Jejich kompletní seznam je na stránkách serveru Pivovary.info včetně seznamu zaniklých minipivovarů. Pro naprostou úplnost přidávám i pivovary zaniklé před rokem 1989.

Epilog

Vím, že si asi u některých pivovarů řeknete, že je dobře, když je „doba“ odeslala do propadliště dějin, protože se tam vařila piva, řekněme diplomaticky – nedobrá. Ale ani to by vám nemělo zabránit v toku vzpomínek. Takže hezký, možná už dnešní nostalgický večer…Komentáře

 • SICKsupreme napsal:

  ;p

 • Jan Procházka napsal:

  No, za sebe bych podotkl, že minimálně Dačického a Louny z tohoto seznamu nepovažuju za mrtvé. Na heinekenskou skupinu výborné a celkově bych řadil do čistého průměru bez bázně a hany.
  Jinak, má někdo informace stran toho, jestli se Dačický vaří stále v KH a Louny v Lounech?

 • Filip napsal:

  Zajimave, ze vetsinu z tehle piv ted cepuji v brnenskych Zelenych dverich, kde driv meli na vyber z opravdovych lahudek. (nejen pivne)

 • poutnik napsal:

  Fuck of Heineken! Na co tady sáhli, to pohnojili.

  V 90. létech jsem měl rád bránickou 10, to bylo kultovní pivko čepované v mnoha pražských špeluňkách….a takové Lounské pivo byl pojem. No nic, jdu zamáčknout nostalgickou slzu a dát si pivko z Rakovníku, bohudíky pivovaru povstalého z popela

 • Ondra napsal:

  Nechápu proč vás tenhle vývoj na trhu s pivem neustále překvapuje a pohoršuje?Je to naprosto přirozenej vývoj jako v každém jiném odvětví:slabší jde do prdele a silnější vyhrává.Ale fuck of heineken to je fakt dobrý 😀

  • Kuba napsal:

   Tak to je známá věc, že silnější pes mrdá (jen cituji!!!): http://rozmskfs.cz/video_neco_pro_pobaveni.php?v=S19
   _
   Jenže tady spíš o to, že nepadají slabí, ale ze silných se slabí záměrně udělali, případně je rovnou zlikvidovali. Taková pivní genocida 🙁
   _
   Pamatuje někdo z vás Krušovice tak cirka před patnácti lety??? FUCK OFF HEINEKEN!!!

   • Moro napsal:

    Ano, pamatuji si je a tenkrát to opravdu bylo PIVO!

    Samozřejmě v rámci možností protože chuťová pamět, jak známo, trvá přibližně půl až tři čtvrtě roku.

 • Vojta napsal:

  Jen malá poznámka k dačickému. Po ohrnování nosu a výsmívání jsem z legrace ochutnal ležák Dáču.
  Jelikož bydlím nedaleko KH. Pak jsem se stal pijákem Dáči mě chutnal i místním, nasládlá chut, člověk si zvykne.
  Ale od té chvíle co zrušili pivovar v KH z Dačického zbyla jen ta etiketa. Dačického už nekoupíte, jen pivo se stejným názvem. Je škoda, že nadnároní podniky ničí to dobré regionální……

  • Moro napsal:

   Starý dobrý Dáča, byl velmi slušným pivem. Kdykoli jsem se dostal do tohoto regionu – vyhledával jsem jej. Teď už jen mrtvolka – stejně jako Hostan a další.

 • Vojta napsal:

  Tak ne každému chutnal byl sladší (ležák) pro někoho nepříjemné. Ale hezké bylo to, že i staří fotři ti tu pověděli, chutná pořád stejně už mnoho let.
  Točený byl dobrý..tenkrát… 🙁 musím zamáčknout slzu a zeptata se proč??)
  Říkalo se ledacosi proč se pivovar prodali? Zajímal by mě ten pravý??
  Dnešní Dáča mi už za koupi nestojí je to jiné už jen ta kutnohorská voda v Lounech nebo kde to vaří prostě není a chemie asi vše nedožene 😀

  • Moro napsal:

   Oficiálně – zastaralá výrobní technologie a nerentabilní provoz! Současný Dačický sjíždí z linky v Krušovicích.

    • Moro napsal:

     Nevím, nějak se mi ta informace nepozdává. Ne, že by nemohli vařit pivo, ale… Značka Dačický pořád patří chlapcům od rudé hvězdy.

     • obregon napsal:

      A Rudá hvězda ji vaří v Krušovicích, nebo v Chotěboři ?

      • obregon napsal:

       Jo, už to vidím, v Krušovicích.

       • Pivovar Kutná Hora, spol.s r.o. napsal:

        Vážení diskutéři, nově založená pivovarnická společnost Pivovar Kutná Hora, spol.s r.o., jejíž 100% vlastníkem je kutnohorská zemědělská společnost Obila, a.s. nemá zhola nic společného s hrobařem kutnohorského pivovaru či jeho předchůdci. Navazujeme na původní tradici před nástupem globalizace a díky naši vytrvalosti se nám podařilo získat původní doménu, e-maily, telefoní číslo, recepturu, odpovědného zástupce – původní paní sládkovou a historické značky. Podléháme přísnému dohledu majitele ochranné známky Pivovar Dačický, který však není ani hostoricky ani současně spjatý s hrobařem kutnohorského pivovaru. Jsme naopak hrdí na to, že statečně čelíme všem stížnostem zmíněného hrobaře, kterými na nás žaluje u obecných soudů v ČR.

        Vaříme čerstvé pivo, nepasterujeme, nekonzervujeme a neurychlujeme kvasné procesy. Naše piva leží v ležáckých tancích přes 6 týdnů. Jinak bychom si neodvážili náš produkt nazvat ležákem…

        Váš Pivovar Kutná Hora, spol.s r.o.

        • Moro napsal:

         Děkuji za velmi přesné informace, máte nějaký důvod sem nenapsat, kdo je tedy oním vlastníkem značky Dačický? Nebo bude lepší, když si to vyhledáme sami? Protože dle tohoto záznamu, mám (bohužel) pravdu já.

         • Dwarf napsal:

          vidím tam:
          DAČICKÝ – ochranná známka, majitel Heineken Česká republika a.s.
          Pivovar Dačický – ochranná známka, majitel Pivovar Dačický s.r.o.

          etiketu piva z Chotěboře jsem neviděl, takže pokud nepoužívají termín a tvar „DAČICKÝ“, mohlo by to být v pořádku…?

 • Jirka 2 napsal:

  Pivovary se zavírali z různých důvodů vždy.Ale ty zmatky co se dějí teď snad nebyli nikdy.Piva uzavřených pivovarů se vaří jinde.Piva velkých koncernů kde se jim to hodí. Vytrácí se rozmanitost chuti piva jsou všechna stejná.Na etiketě se nic nedozvíš.Jedině označení české pivo dává jakous záruku že bylo vyrobenu v Česku.

  Zachra je snad jen v hospodských pivovarech,ale i ty se stále víc snaží upoutat různými speciály, dobrou desítku abys pohledal.

 • VojtaARM napsal:

  Na Heineken tu už snad platí pouze jedna značka a to vzor 58. Kam tato „společnost“ vstoupí………hrůza

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »