Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


I. PIVOKOŠT ve Strážnici — ohlédnutí

Pivo vládne světem! I v tradičně vinařské oblasti jakou je město Strážnice byl pořádán PIVOKOŠT. A protože i Pivní Recenze byly přitom, pojďme se alespoň ve stručnosti ohlédnout za touto akcí, která (snad) položila základ tradici, kterou si ve Strážnici podrží i v budoucnosti. V následující reportáži vám chci přinést stručný report z akce samotné a také pár osobních postřehů.

Pro pořadatele byla tato akce doslova prubířským kamenem, protože nikdy nic podobného neměli tu čest pořádat. Myslím, že se celému týmu KD Strážničan v čele s paní ředitelkou PhDr. Danuší Adamcovou, podařilo zhostit tohoto úkolu velmi dobře, i když samozřejmě drobné chybičky v organizaci se objevují vždy a všude.

Pivokošt 2012

Akce byla naplánována na státní svátek sv. Václava a byla situována do prostor KD Strážničan s tím, že ve vstupní hale budou umístěny veškeré výčepy. K dispozici byl dále velký sál pro koncerty kapel + další doprovodný program, místnost pro moderované ochutnávky piv a v neposlední řadě musím také zmínit přilehlý parčík, který byl hojně „osazen“ lavicemi i stoly pro návštěvníky, kteří si pivo vychutnají rádi venku na sluníčku. Do venkovních prostor byly rovněž situovány stánky s jídlem a dalšími pochutinami, které na takových akcí nesmějí rozhodně chybět.

KD Strážničan

Akce začínala úderem druhé hodiny odpolední a v tuto dobu se počali trousit první návštěvníci. Vstupné bylo příjemných 50,-Kč. U pokladny bylo možno rovněž zakoupit lístky na konzumaci v hodnotách 10,- a 15,-Kč a také degustační skleničku o objemu 2dl za velmi únosný obnos 20,-Kč. Abych učinil za dost reportérské objektivitě, pak cena za moderovanou ochutnávku byla 100,-Kč včetně již výše zmíněné degustační skleničky. Na 12 pípách se vystřídalo přes čtyřicet různých značek z ČR, Slovenska i Belgie. Na moderovaných ochutnávkách, které započínaly vždy v celou hodinu bylo k ochutnání 5 vzorků (český ležák světlý, tmavý ležák, weissbier, ochucený světlý ležák a rauchbier). Maximální stanovený počet účastníků byl stanoven na 20, ale nikdy nebyl naplněn.

Vstupní hala - pro tuto akci však výčep

Osobní postřehy a dojmy:

 • Strážničan byl brzy zaplněn (bohužel jsem se organizátorů zapomněl dotázat, kolik bylo platících účastníků)
 • Lehký problém se objevil hned na počátku, kdy naražení požadovaného množství sudů trvalo poněkud delší dobu, takže první návštěvníci nemohli ihned využít celého spektra nabídky značek
 • jako problém se ukázal malý počet píp a také to, že z důvodů obav před nepřízní počasí byly pípy soustředěny ve vstupní hale – na pivo bylo potřeba vystát různě dlouhou frontu
 • o moderované ochutnávky nebyl očekávaný zájem – nicméně jsem přesvědčen, že si je jejich účastníci opravdu užili a asi největší zájem a údiv vyvolávala položka rauchbier – většina účastníků jej ochutnala premiérově
 • po setmění a poklesu venkovní teploty se většina účastníků přestěhovala do útrob KD
 • sám za sebe bych si dovolil pořadatelům doporučit jiný (letní) termín tohoto projektu a pokusit se více orientovat na volné prostory před Strážničanem
 • největší zájem vyvolávaly výtvory domovarníků ze sousedního Slovenska – konkrétně domovarnické sdružení ze Skalice, kdy chalani přivezli na ochutnání svoje piva s názvem Vintoperk

Místnost pro moderované ochutnávky

Pokud by vás zajímala moje „osobní konzumace“ pak – moc jsem si piva neužil, protože můj kolega redaktor Dalibor Hanzel byl ve stavu pracovní neschopnosti a tak jsem vlastně 5 hodin v kuse moderoval sám a neměl čas moc ochutnávat. Vlastně jsem ani neměl šanci „propít“ oněch 300,-Kč v kupónech, které jsem dostal jako pozornost od organizátorů. Tak v mé konzumaci hrály prim vzorky z moderovaných ochutnávek (Holy Lawrence, Holy Cat, Cross The World Weissbier, Třešňové pivo a Nakouřený Švihák). Z nabídky pivokoštu jsem stihl ochutnat položky – Perun světlý, Chlumecký Vít, Svatováclavský speciál z Protivína, Kasteel Rouge, nedobrý (medicinální pachuť) Podkováň 11 a Kocour Haka NZ Lager, který mi ale vůbec nechutnal pro svojí přespřílišnou sladkost a nevyváženost.

Exteriér - parčík před KD Strážničan

Jsem přesvědčen, že ve Strážnici položili základ nové tradici a příští ročníky budou jen a jen lepší. Na závěr snad jen úsměvná historka z moderovaných ochutnávek – v jednom běhu byli jako účastníci i starší manželé (dle dialektu z Ostravska) – pán byl zarytý zastánce kvality piva Radegast, a měl jsem s ním vcelku „práci“. Po delší diskusi však byl nakonec i ochoten připustit, že současný Radegast má s tím původním pramálo společného. Pán byl však naprosto oslněn Nakouřeným Švihákem – byl to jeho první rauch v životě a asi jsem jej zcela dorazil tím, že jsem mu jednu láhev věnoval „na cestu“. Po ukončení ochutnávky se ke mně přitočila jeho paní se slovy:

„Bylo to vyborne pane! Tu mate na pivo!“
… a vrazila mi do ruky 50,-Kč.

Už jsem profesionální moderátor!!! 😀

Toš na zhledanů za rok zase ve Strážnici …Komentáře

 • Moro napsal:

  Jen doplním informace přímo ze Strážničanu – 731 platících návštěvníků + 61 volných vstupenek (účinkující).

 • Elf napsal:

  Tady bych si dovolil malé rejpnutí, Pokud pán a ostatní ochutnali Nakouřeného Šviháka, ve skutečnosti stále ještě neochutnali opravdový Rauchbier. A tím nemyslím pouze Schlenkerlu.

  • Moro napsal:

   Jasně – já jim to taky zdůraznil s tvrzením, že Nakouřený Švihák je komerční záležitost a pro opravdové rauchy bychom museli do jiných (i CZ pivovarů). O Bambergu jsem mluvil jako o nejznámějším pivovaru.

   • Kuba napsal:

    A už jste chutnali nakuřovaného Kvasara ze Sentic? Přijde mi ještě více soft oproti Švihákovi, nicméně hodně pitelný.
    _
    K akci samotné: je fajn, že se takové konají. Jen houšť! Moderovanou ochutnávku bych si dal líbit i někde ve Štatlu 🙂

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »