Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Slunce ve skle 2012 aneb koncentrovaná radost

Než jsem se spolu s dalšími redaktory Pivních recenzí (jmenovitě Kubou a Liborem) vydal na letošní Slunce ve skle, festival minipivovarů v Plzni, byl jsem snad všemi, kteří už na místě dříve byli, ujišťován, že jde o perfektní akci, které nebudu litovat. Nakonec se dá říci, že měli pravdu, má to však několik drobných ale. Pozitiva však převažovala nad negativy, takže je ze všeho nakonec výstup veskrze pozitivní 🙂

Přece jen, moravská a slovenská část redakce to má do Plzně trošku z ruky, takže se někteří (třeba já) účastnili poprvé, zatímco jiní měli už předchozí zkušenosti (třeba Lukáš, který se tento rok nezúčastnil). Vzhledem k velmi pestré účasti pivovárků z celé republiky a Slovenska jsem byl na ochutnávky patřičně natěšený. Celkem se na místě čepovalo pivo z 44 pivovarů, což by jistě někteří ochutnávači mohli vzít jako výzvu a za pomocí malé, osminkové, degustační sklenice si vytyčili cíl vypít vše, co je kde na čepu. My jsme se touto cestou nevydali a tak si spíš vybírali věci méně obvykle nebo hůře dostupné.

Začali jsme zlehka ochutnávkami pivovaru Herold, konkrétně pšenicí a jejich černým ležákem. Ležák slušný, pšenice (již tradičně) výtečná. Herold měl stánek uvnitř areálu pivovaru a na místo jsme šli v podstatě jen proto, abychom si pořídili onen malý ochutnávkový kryglík, do něhož jste mohli pivo dostat načepované za 10 Kč. Proč jen proto? Inu, v pivovaru samotném bylo tolik lidí, že jsem si spíš připadal jak kdyby tam někdo rozdával Ajfony zadarmo. Zkrátka tam nebylo k hnutí. Odebrali jsme se tedy ven z pivovaru, na náves, kde sice taky bylo neskutečné množství lidí, už jste si však mohli aspoň stoupnout s pivem někam na kraj beze strachu, že vás dav posune někam, kam nechcete 🙂

Venku jsme pokračovali ochutnávání pro začátkem ejlem z Purkmistra, který mě moc neoslovil. Pro běžného konzumenta ležáků však stravitelné. Moje polovička si dále dala čajový ejl z Velkého Rybníka, což je věc, kterou bych chtěl ochutnávat jen z donucení. Já jsem raději volil americký stout. Opět dosti ležákoidní pocit, zážitek nikterak velký, což ve mě vzbudilo odhodlání vyzkoušet i ono podivné čajové pivo. Musím říci, že jsme zde byl příjemně překvapen neboť čaj sice cítit nebyl, zato šlo o vcelku slušný ovocitý ejlík.

Dále jsme ochutnávali piva Chýně, Třebíče, Prieval, Slaného, Jihlavy a mnoha dalších pivovarů. Z této skupiny mi v paměti utkvěla jihlavská Jiskra, osvěžující ejl s Citrou a opravdu výborný nakuřovaný ležák z ostravského Qáska, na které jsem si pochutnal asi nejvíc z celého festivalu.

Uvažoval jsem později nad tím, zda je festival tak zajímavý i pro „obyčejné lidi“, tedy lidi mimo pivní komunitu — diskuse o pivu se sládky jednotlivých pivovárků (tímto zdravím zejména do Jihlavy, Slaného a Ujkovic) výtečně doplňovaly celý den plný dobrého piva a skvělých lidí píšících o pivu a pivu se věnujících (Evan Rail, Chris Baerwaldt a Max Bahnson, kterého jsem však já osobně minul a viděl se s ním jen Kuba).

Z pohledu běžného návštěvníka zde však vidím pár překážek, které zřejmě ještě porostou spolu s tím, jak bude o festival větší a větší zájem — lidí je mnoho a místa málo. Opravdu málo. Dokud se nesetmělo, tak jsme na mnoha místech opravdu mačkali. Pokud nemáte rádi prostory s mnoha lidmi, tak ve vás může tento festival zpočátku vyvolávat dosti nepříjemné pocity. Podobné je to bohužel s místem k sezení — kde nic, tu nic. Sedět se dá jen v pivovaru v davu lidí a na pár lavičkách náhodně rozestavěných okolo.

Přiznám se, že mi chvíli (asi 5 piv) trvalo, než jsem se smířil s tím množstvím návštěvníků a našel si vhodná místa pro konzumaci piva. Později to však už bylo fajn, možná i díky lidem, se kterými jsem si mohl pokecat. Později, až ruch kolem stánků utichl a výčepní a sládkové odjeli, jsme se odebrali a do hospody v pivovaru na kolénko a lehkou pšenici. Někteří si odskakovali průběžně do sklepa pivovaru, kde probíhala výborná diskuse s lidmi z Purkmistra a konzumace nikoli piva místního, nýbrž vzorků z Fuller’s, BrewDogu a Mikellera.

Celkově musím říci, že se mi festival líbil, jen bych opravdu velmi ocenil, kdyby se příští ročník odehrával někde, kde jsou na to odpovídající podmínky a lidé se tam nemusí tlačit hlava na hlavě. Chápu, že je zájmem pořádajícího pivovaru aby byla akce v jeho prostorách, Černice však nejsou nafukovací a je to dost znát.

Slunce ve skle 2012
22. září 2012
Plzeň-Černice, areál pivovaru Purkmistr
www.slunceveskle.czKomentáře

  • Kamila napsal:

    Plne souhlasim s preplnenosti. Podle me by se dala vcelku jednoduse resit, kdyby byly stanky s pivem rozmisteny i dale v ulicich cernic pobliz navsi a pivovaru. Trochu me tam sokoval chybejici zakaz vjezdu do prostoru navsi, kde se pivo cepovalo, a pokracujici slepe ulice.. Organizace by potrebovala opravdu zlepsit.. Na druhou stranu mnozstvi pivovaru a vyber piva byl vyborny..

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »