Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


II. vzorkový královský veletrh pivovarnictví 2012 na Křivoklátu

Pod poněkud křivolakým názvem „II. vzorkový královský veletrh pivovarnictví 2012“ se schovával druhý ročník přehlídky pivovarů (nejen) z Rakovnicka v historickém prostředí hradu Křivoklát. A jelikož mám místo činu co by thorovým kladivem dohodil, nezbylo nic jiného, než si sehnat řidiče a vyrazit za pivem!

Oficiální plakát sliboval poměrně dobré pivovarské osazenstvo (Pivovar Matuška Broumy, Tradiční pivovar v Rakovníku, Krušovice – těch jsem si ani nevšiml, Radniční pivovar Jihlava, Ferdinand, Pivovary Lobkowicz, Slánský Antoš, Minipivovar Ujkovice – ačkoliv Marek Havlas se svým Krtečkem bohužel dorazil až v neděli :/, Prčický Vítek , Novoměstský pivovar, Berounský medvěd a Starokladenský pivovar).

Pro pivovarskou akci takovéhoto rázu je hrad Křivoklát nádherným ateliérem, což nezměnilo ani nepříznivé počasí. Historický program byl taktéž velmi zajímavý, nicméně já se teď hlavně pokusím shrnout ochutnaná piva (když už jsme ty Pivní recenze, že áno).

Prvním stánkem, do kterého jsem vtrhl byl ten Starokladenský. Začal jsem světlou jedenáctkou s barvou zlatou až do měděna, krásně hustou pěnou, která kroužkovala, sladovou a kvasničnou vůní a příjemně sladovou chutí, středním až vyšším řízem a decentní hořkostí. Výtečné a ohromně pitelné pivo! To bylo pro mě největším a nejpříjemnějším překvapením dne. Po této zkušenosti jsem otestoval i kladenskou Smoked 15°. Vůně zde byla kořenitá, karamelová, chuť víceméně sladová a karamelová s lehce uzeným dojezdem na patře. Pitelnost poměrně dobrá.

Poté jsem s trochou skepse navštívil stánek Berounského Medvěda. Musím podotknout, že ačkoliv bylo berounské pivo nejlevnějším na celém nádvoří, žádné fronty se nekonaly. Ochutnal jsem světlou 11%. Vůně byla kvasničná, chmelová a štiplavá (autolyzační?). Barva žlutá, zakalená, v chuti sladové, pryskyřičně chmelové, hořkost ulpívající. Trochu jsem měl pocit, že mám místo jazyku smirkový papír. Inu, třeba se u berounských poštěstí příště.

Později dorazil Vítek z Prčice. Zkusil jsem nejdříve desítku. Se slabší, sladově-chmelovou vůní. Sladové tělo bylo spíše sušší, následované výrazným řízem a příjemným dozníváním hořkosti. Slušně pitelná desítečka. Papír na prčickém výčepu sliboval „pokus o dobrou Apu“. Toho jsem se sice bál, přesto jsem odvahu našel a zde jsou mé poznámky: Vůně ananas, marmeláda, citelné stopy českých chmelů. Tělo je kousavé a sladké, následované výraznou hořkostí, která doznívá a doznívá. Inu, vcelku dobré. Obav nebylo třeba.

Na cestu jsem si vzal ještě od pánů z Káček, tedy Lobkowiczů jejich Alt bier, který byl příjemně banánový, sladký, no spíše taková slušná bavorská pšenice. Toto pivo už tu ale zrecenzováno bylo, takže netřeba rozebírat a za rok třeba zase ahoj na Křivoklátu.Komentáře

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »