Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Cestou necestou – Harrach, Urban a Koliba

Když jsem v posledním srpnovém týdnu plánoval cestu pro můj Falkon Milk Stout, uvařený ve  Svatokopeckém pivovárku, bylo jasnou volbou zpříjemnit si trasu Žatec – Olomouc návštěvou nějakého pivovarského šenku. A vybral jsem si hned 3 minipivovary – Velké Meziříčí, Třebíč a Prostějovskou Kolibu.

Cestou necestou, polem nepolem (polem myšlena D1), řízením unaven dojíždím do první zastávky tour de Svatý Kopeček, pivovaru Harrach ve Velkém Meziříčí. Jsem neohlášen, ale pan sládek Zatloukal si na mě přesto chvilku udělal.

10 hekťáková varna je klasická, bez žádných zvláštností a proto přecházíme dolů do sklepa, kde je sklad sudů, tank ledové vody a chladič. Kolem provzdušňovací svíčky, kde se mladina při spílání provzdušňuje za pomocí kompresoru, vstupujeme do tankovny, kde jsou jak spilkové tanky, tak tanky ležácké.

Děláme si krátkou degustaci všech piv, včetně pšenice a piva typu pale ale, ale nejvíc mě zaujal medový speciál, který byl v restauraci na čepu. Med je zde přidáván až do ležáckého tanku a jeho chuť v pivu je dominantní. Zajímavostí je, že pivovar vystřídal snad již 5 sládků, pan Zatloukal se však drží již několik let. 🙂 V PET lahvích mají pouze světlé a tmavé, takže si domů ani nic nekupuji a vyrážím do 20 kilometrů vzdálené Třebíče.

O Podklášterním minipivovaru v Třebíči se jako o novém minipivovaru v nedávné době dost psalo, takže jsem samozřejmě již předem věděl, že se jedná o jeden z posledních Krýslovarů (rozumějte minipivovary postavené panem J. Krýslem). S místním sládkem se dáváme do prohlídky desítkové varny (opět), klasických otevřených spilek a vířivé kádě, poměrně rozlehlé tankovny (ležáckého sklepa) a samostatné místnosti s přetlačnými tanky.

Se sládkem Vojtou Koukalem ještě stíháme probrat radosti a strasti sládkování a dozvídám se, že je tu prakticky od začátku sám a zastat veškerou práci v tak rozlehlém pivovaru není pochopitelně žádná legrace. Obzvlášť když se pivovar rozjížděl, pracoval i 18 hodin denně. Je totiž obvyklé, že když se pivovar postaví, prakticky nic pořádně nefunguje.

Abychom se dostali k tomu nejdůležitějšímu – pivu, ochutnal jsem polotmavý speciál a světlou 12, obojí s velkým zbytkovým extraktem, ve kterém se trochu ztrácela chmelovost. Domů jsem si přivezl Red Ale a Pšenici. Red Ale jsem ochutnal asi po týdnu, přišel mi trochu plošší, jinak vcelku dobrý vzorek připomínající více chmelené konzervativní britské amber ale. Proti pšenici jsem neměl žádnou výhradu. Banánové aroma výrazné, v chuti trochu více prokvašené s mírně kyselou linkou a vyšším řízem. Shledávám velmi komplexním a pitelným vzorkem.

Poslední zastávkou byl prostějovský minipivovar U Tří Králů – Koliba. Konečně jsem si po takřka šestihodinové jízdě dopřál večeři a k tomu malou desítku, která byla výtečná a nic jí nechybělo. Navíc cena naprosto lidová (13,- malé, 19,- velké pivo).  I prostředí se mi moc líbilo. Škoda, že jsem neměl více času a ještě větší škoda, že nemám řidiče. 🙂

Sládek už měl po šichtě, takže jsem si vzal petku dvanáctky, kterou jsem později shledal dosti obilnou a pšeničný speciál. Ten voněl podezřele ležákově, v chuti byl sladší a ovocný (banány, maliny), ale pořád jsem z něj měl pocit hybridního piva. No, snad ta desítka byla uvařená opravdu v Kolibě! 🙂

 

 Komentáře

  • Martin napsal:

    Kolibu v prostějově jsem taktéž navštívil a ač nerad kritizuju, tak mnou ochutnaná pšenice byla rozhodně kvašena spodně,s 10° jsem problém neměl. Nicméně byla velmi žalostná obsluha, kdy mi nebyl přinesen příbor k jídlu ani když jsem o něj speciálně požádal, že rukama se to moc dobře nejí 😀

  • Honza napsal:

    A co řízení „pod vlivem?! 🙂

  • atmen napsal:

    Chtěl bych se zeptat, zda se dá koupit v Kolibě pivo v Pet láhvi. Budu Prostějovem projíždět, tak jestli má cenu se stavit. Děkuji

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »