Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Svijanská desítka

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

zlatavě žlutá, pivo čiré

Pěna

zpočátku vysoká s velkými bublinami, hodně rychle se doslova roztrhá na cáry

Vůně

chmelová

Chuť, říz

Úvod je sladově chmelový, tělo piva středně plné. Chuť sladu zůstáva v ústech po kratší dobu a je postupně přehlušována hořkostí chmele, která je ulpívající. Není to nijak zásadní a nebude problémem toto ulpívání i „přehlédnout“.  Říz piva je střední. Pivo je velmi slušně pitelnou desítkou, která rozhodně předčí všechny výtvory chemiček, které jsou ve většině případů pouhými devítkami. Všimli jste si toho někdy?

Další komentář

Ve složení je mj. uveden cukr, chmelový extrakt a chmelový isoextrakt.

Pivovar Svijany – doslova milovaný i proklínaný. Pivovar, často dáván jako vzor pivovarského umu i podnikatelských úspěchů. Pivovar, který se z lokální záležitosti stal doslova národním hitem. Jeho piva byla opěvována a mnohými jsou už i zatracována. Proč?

Pivovar se opravdu hodně vytáhl nahoru a jeho úspěch stal se trnem v oku našemu kdysi národnímu klenotu, nyní už jen naleštěnému jihoafrickému pozlátku – Plzeňskému Prazdroji (PP). Jistě si vzpomenete na kauzu s přípravkem tetrahop, kdy PP doslova vytáhl do boje proti němu. Rčení „býti papežštější než sám papež“ bylo naplněna zcela. O co vlastně šlo? Tetrahop patří mezi chmelové extrakty. V ideálním výkladu do našeho tradičního piva NEPATŘÍ. V dalším výkladu není zákázán, tudíž je vlastně povolen. Pivovar Svijany jej používá a v tom bylo jádro pudla.

Tetrahop je určen pro studené dochmelování piva a teprve jeho druhotným účinkem je stabilizace pěny. Určitě se upomínáte, že v časopisech byly umně vyvedeny fotografie toho, jak má  vypadat správná pěna a jak vypadá pěna s tetrahopem. PP rozjel vcelku směšnou kampaň proti němu a byl za to málem vyloučen ze Svazu pivovarů. PP sám tetrahop používal asi do roku 2006 (ač to vehementně popírá) a pak od něj ustoupil – ironie ne?

Závěr – nejsem v žádném případě zastáncem tetrahopu ani jiných podobných „udělátek“, jsem zastáncem kvalitního piva. Netrvám na dodržování bavorského zákona o čistotě, protože kdybych na něm trval, pak konzumuji jen tradiční piva a ostatní a velmi bohaté pivní spektrum je pro mě tabu. Ve Svijanské desítce je přítomen extrakt i isoextrakt a přesto je pro mě vcelku  pitelná. I když – znám rozhodně lepší!

Fotografie

Svijanská desítka

 

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů
4 body z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (36 hlasů, průměrné hodnocení: 6,28 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , ,Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »