Nové značky na trhu — edice Holy Farm (Svatá Farma)
Na českém pivním trhu budou velmi brzy představeny zcela nové značky piva a protože se na tomto projektu částečně spolupodílel i náš server, pak využívám tohoto exkluzivního práva a přináším našim čtenářům prvotní informace. Duchovním otcem celého projektu je Michal Staněk, provozovatel pivotéky Pod Ořechem v Petrově, který nám poodhalí informace, ke kterým se dostávají jen lidé z týmu, který celou akci realizuje. Takže nechávám Michala povídat: …
„Delší dobu jsem měl v hlavě nápad, prodávat ve svojí pivotéce i na akcích, které pořádám, vlastní značku piva. Značku, která není běžně dostupná a kterou bych se mohl odlišovat od ostatních podniků podobného zaměření. Je zřejmé, že pořídit si vlastní pivovar by bylo velmi nákladné a logickým krokem bylo využití služeb některého z tuzemských pivovarů. Nechtěl jsem však také, aby se mnou prodávané pivo od běžné produkce daného pivovaru odlišovalo jen etiketou. Zcela prvotní ideou bylo nabídnout nejžádanější druh piva na našem trhu – světlý ležák plzeňského typu. Uvažoval jsem o ochucené variantě. Jsme pivotéka Pod Ořechem – příchuť jistě nebude těžké si odvodit.
Už z dřívější doby a ze zcela jiného (nepivního) zamýšleného projektu, jehož designérem byl Miro Pištěk, jsem měl k dispozici název Svatý Pes. Ta myšlenka byla tak zajímavá, že jsem jí chtěl ponechat i do projektu vlastní pivní značky. Vše vygradovalo hned ve dvou okamžicích – při jednání s pivovarem, který mi nabídl i tmavou variantu ležáku, a při navázání spolupráce s kreativním grafikem Jaroslavem Kratochvílem, který navrhoval nejen etikety, ale také novelizoval logo mojí pivotéky. A tak vznikl pivní projekt Holy Farm. Je to jakási virtuální (pivní) farma, ve které budou bydlet jednotlivá zvířátka – doslova pivní značky.
Nosnými značkami, které budou k dostání celoročně budou Holy Dog – světlý ležák plzeňského typu (bez ochucení, to si případně ponechám na nějaký pivní speciál) a Holy Cat – tmavý ležák. Budou v sudové i lahvové podobě a mimo mojí pivotéky a na akcích námi pořádaných, budou k dispozici v síti spolupracujících pivoték. Také probíhají jednání s restauračními zařízeními po celé ČR, kde by mělo být pivo nabízeno. Není účelem „zaplavit trh“, jako spíše nabídnout solidně vyladěné pivo širokému spektru konzumentů od těch znalých, až po ty masově preferující svojí značku. Pivo chceme dodávat jen do velmi omezeného počtu restaurací. K těmto dvěma budou přibývat další značky – můžeme je nazvat sezónními speciály. Je možné, že se bude jednat o jednorázové várky a v případě zájmu spotřebitelů bude možné je i opakovat. Takže se můžete těšit na pivní speciály k různým příležitostem. Pro „ladění a navrhování“ těchto speciálů hodlám využít znalostí a vědomostí redaktorů serveru pivnirecenze.cz.
Dlouho jsme také zvažovali, zda budeme tajit či zveřejňovat pivovar(y), které značku vaří nebo zda bude lepší mít na sudech a etiketách jen údaje firmy, která je prodává. Tady se přiznám, že i díky vlivu redaktorů pivních recenzí jsme dospěli k rozhodnutí, že nemá smyslu cokoli zamlžovat. Tak tedy – obě nosná piva jsou vystavována v Pivovaru Vyškov – opakuji však, že se nejedná o běžnou produkci vyškovských, pouze s přelepenými etiketami. U dalších značek se budou pivovary měnit, těšit se můžete na spodně i svrchně kvašená piva v sudovém i lahvovém provedení. Za zmínku snad ještě stojí, že lahvová piva budou distribuována v nevratných hnědých lahvích o objemu 0,5 litru. Piva budou oficiálně představena na Petrovském chmelobraní a informace pro sběratele – k dispozici budou i jejich etikety. Jakási malá předpremiéra bude i na Pivních slavnostech ve Vacenovicích. Do edice Holy Farm bude náležet i pivo nemající zvířátko v názvu a to Holy Lawrence (Svatý Vavřinec) – světlý ležák, který uvařil Pivovar Permon a bude v menší edici nabízen v rámci Svatovavřineckých slavností v Hodoníně.“
Tweet
Komentáře
Kurňa chlapi, děláte mi radost. Holy Farm, Falkon, Lucky bastard, Vartáš. Už chybí jen něco od Elfa 😀 Tak ať se všem Dílo daří.
Ode mě toho v tomto ohledu v brzké době moc nečekej. Mám trošku jiné plány, ale týkají se samozřejmě piva:o).
Díky! 🙂
Super! Těším se, až na svatoušky někde narazím 🙂
Vyborne, bude k dostani i nekde v Brne?
Tak tuto informaci prozatím nemám. Pokud něco zvím, dám to na vědomí …
Mám velkou radost, že zveřejňujete pivovar, se kterým spolupracujete. A ještě věší že jde o Vyškov. Bude pivo k mání i v pivovarské prodejně ve Vyškově?
Tak tedy – telefonoval jsem Michalovi do pivotéky a … Tato varianta (prodej piv Holy Farm v pivovarské prodejně Vyškov) nenapadla ani jej ani vyškovské. Nicméně jej to zaujalo a děkuje za nápad. 🙂
Není zač, rád poradím:)
U prilezitosti doplneni zasob jsem se ptal chlapika v pivovarske prodejne ve Vyskove na Holy Farm a nic o tom nevedel…M.
Ono to bude asi chvíli trvat – petrovští teď chystají slavnosti, takže se veškeré úsilí směřuje k premiéře značek.
a pro bečky si máme přijet anebo nám je budete do Slezska občas zavážet?
Je tam odkaz na webové stránky pivotéky – dotazoval bych se přímo tam.
[…] roztočí piva z až dvaceti pivovarů a právě zde budete mít také příležitost ochutnat zcela novou českou značku piva. Doprovodný program bude tvořit kapela Mentalita Lidstva, Fleret nebo Shadow Area. Vstupné na […]
Teda, pánové, objevil jsem ty svaté lahváče v rozmanitosti, tak jsem po jednom koupil. psa jsem popravdě ochutnal na závěr rodinného dýchánku, protože už mi jinak v lednici a spíži zbývaly jen samé americké a belgické double ipy a trippely, co by mě odrovnaly, takže k chuti mnoho nepovím, jen, že nebyla zlá. Ale dnes jsem dostal chuť na tmavé a vytáhnul jsem kočku. Vy, co tady brojíte proti přísadám všeho druhu a nevoní vám tu cukr, tu éčko, z kterého se nakonec vyklube vitamín, tak najednou propagujete pivo, kde je aspartam?! Pivo ze sladidlem?! Teda upřímně, to mě fakt nasralo. Radši jsem si načal Kounice a vůbec nemám chuť to pít.
Aspartam??????
Aktuálně pobírám dovolenou, ale hned po návratu valím do pivotéky – aspartam na původní etiketě nebyl. To by nasra.. i mě. Prověřím to. Díky za podnět.
tak je to podle etikety na Holy Cat sladidlo E950, což teda není aspartamn, ale acesulfan, ale to je prašť jako uhoď.
Požádal jsem o odpověď majitele pivotéky Michala Staňka, tak snad si udělá čas a brzy se tu k E950 vyjádří.
Je to jednoduché — recept na Holy Cat je stejný jako na Svatopramen Tmavý. A nová veze Svatopramenu již toto éčko obsahuje ač tam dříve nebylo.
Dle doplňujících informací – probíhají poměrně intenzivní jednání mezi pivotékou a pivovarem mj. i o složení piva. Přiznám se, že osobně jsem si éčka nevšiml a i pro mě to byla novinka.
včera jsem zakoupil kočku a dal vychladit, pravda ta E950 mě trochu překvapila, ale tmavý ležák je to skvělý, naposledy jsem pil něco tak dobrej tmavej ležák, když byl na Flédě Žižkovskej čert
Včera jsem se poprvé dostal k Holy Dog a Holy Cat.
Holy Dog – dobře nachmelený ležák, u kterého si dokážu představit příjemně strávený večer (7/10). Na druhou stranu za 25Kč za láhev si stejně kvalitní ležáky můžu koupit dva. Takže ochutnáno – fajn, ale tím to končí. Je to prostě moc, když narazím na točený, tam nemám problém dát za doborou dvanáctku 30 – 35Kč. Cena za láhev je imho prostě přemrštěná.
_
Holy Cat – příjemně plné černé pivo, ale na můj vkus trochu sladší (6,5/10). Osobně mám raději sušší kousky. To sladidlo na etiketě mě málem poslalo do kolen. Byl to takový ten WTF moment, takže dokud se toho nezbaví, tak ani kdyby flaša stála desetikačku (co se ceny týče, platí to samé, co u psa).
Holy Mustang – den před expiračkou -> dřez… 🙁
Holy Eagle (APA)- teda svatá farma u mě body ani tady neudělá… Takový ležáko-ejl s dost strašnou vůní. V chuti sice poměrně výrazně nachmelený, říz optimální, ale od APA bych čekal o hodně víc.
_
Holy Tiger (IPA) – vůně: totální wtf moment – karamel a nic než karamel = strach. Po napití sice opět dominuje karamel, ale kupodivu neruší a výsledek je překvapivě pitelný. Sladová složka je dobře sladěná, ke konci vyvstane poměrně výrazná, ale příjemná hořkost, která zůstává dlouho na patře. Na láhvi je vypsáno pět chmelů, ale mám pocit, že některých je tam jen tolik, aby se to mohlo dostat na etiketu…
_
Nicméně, toto pivo je z kategorie těch. které bych si dal opakovaně. Dotaz na odborníky: patří do IPA pšeničný slad, který je zde uveden?
_
A když už se bavíme o sladu, nedávno jsem navštívil podnik pana Pivečky, který má momentálně v nabídce opravdu skvělou singlehop IPU s USA Cascade, dali jsme řeč a jako lajk jsem se ptal na slady, ze kterých vaří. On prý používá plzeňský, protože české pale ale slady jsou jednak hodně drahé a druhak ne moc kvalitní. Nebylo by možné na dané téma napsat nějaké povídání pro nás neznalce?
Eagle jsem nepil = nemohu soudit.
Tiger – nevím, zda zrovna toto provedení není vařeno jinde, ale obecně byl Tiger hodnocen dosti vysoko.
Sypání plzeňského sladu do ejlu dělá víc pivovarů. Poprosím některého ze sládků, zda by nám napsal článek – dobrý nápad.
Tygra jsem měl tak dva měsíce zpátky a přišel mi celkem voňavý a karamel nijak přehnaně nevyčníval. Žádný extra zázrak, ale na české poměry slušný IPA.
Pšeničný slad se do APA i IPA dává v malém množství (jednotky procent) celkem běžně; měl by podporovat to, čemu amerikánci říkají „creamy mouthfeel“.