Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Rychtář 11º (Standard) / GRUNT

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

zlatohnědá, pivo čiré

Pěna

hustá s drobnými bublinkami, stabilní a vysoká

Vůně

ostřeji chmelová a sladová

Chuť, říz

Nástup chutí je výrazně chmelový, hořkost drží v ústech středně dlouze. Následuje sladové tělo, které je plné a harmonické. Závěr je hořce chmelový – chuť ulpívá v ústech na dlouhou dobu na což nejsem u toho piva zvyklý a působí to velmi rušivým dojmem. Říz piva střední až vyšší.

Další komentář

Tak tato recenze mi dost zamotala hlavu, chtěl jsem pochválit mnou v poslední době vyhledávané pivo, ale díky oné ulpívající hořkosti, která mi nedala spát se nakonec všechno protáhlo a já recenzoval hned ve dvou různých hospodách a v různé dny.

Proč mi tolik vadí? Je to prosté – ulpívající hořkost do našeho tradičního piva nepatří. Když jí v pivu najdete, pak jedno z vysvětlení je, že do piva přidali nějaký chmelový extrakt – zkrátka hořkost není přirozeně chmelová, ze sladiny prošlé chmelovarem, ale je tam přidána ve formě chmelového výtažku. Proč by to dělali, ptáte se? No mohli šetřit energie a nedělat tak hluboký chmelovar nebo používají technologie HGB (High Gravity Brewing), kdy vícestupňové pivo ředí odplyněnou vodou a přidávají CO2. A tady dolaďují hořkost právě extraktem. Dělá se to kvůli urychlování výroby a navyšování kapacity pivovaru.

Další možností je, že se při jedné konkrétní várce „něco pokazilo“, a než aby pivovar ztratil celou várku, tak si vypomohl extraktem a případným smícháním s várkou další. To jsou však jen spekulace – stejně jakoby jste si mohli říci, že se recenzent pomátl :-) .

Podle informací, které mám k dispozici – v Hlinsku HGB nemají a taktéž jejich varná kapacita by měla mít dostatečnou rezervu. Je velmi jednoduché napsat recenzi s nedobrým hodnocením, ale když prostě pivo chutná jinak, než je recenzent zvyklý, pak je lepší věnovat věci čas a zkustit popátrat. Učinil jsem tak a napsal i do K Brewery a jsem zvědav, zda a kdy mi přijde nějaká odpověď.

Druhá ochutnávka už byla o něčem zcela jiném – Rychtář měl parametry, jaké má mít – plně sladový a krásně hořký a žádné ulpívání. Vypadá to tedy na chybičku ve várce.

Post Scriptum: Z K Brewery Trade se nikdo neunavoval mi odpovědět.

Fotografie

Rychtář z Café Bar Exit

Rychtář z Pizzerie U Martina

 

Novelizovaný Standard = GRUNT

Novelizovaný Standard = GRUNT

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0,5 bodu0 bodů0 bodů0 bodů
6,5 bodu z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (24 hlasů, průměrné hodnocení: 8,00 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , ,Komentáře

 • Moro napsal:

  to foxicek:
  Děkuji za odkaz, pan sládek tedy povrdil moje informace – v Hlinsku HGB ani CK nemají, což je samozřejmě dobře. Potvrzuje se tedy i to, že jsem měl při recenzi smůlu a trefil chybnou várku – čehož si mimo mě v baru nikdo evidentně nepovšimnul 😀

 • foxicek napsal:

  Osobne povazuju Rychtare za jedno z top 10 CR, co se prumyslovych pivovaru tyce.

 • Moro napsal:

  V mém rodném městě plném europatoků působí Rychtář jako malé zjevení a skutečně se tu zjevil jen díky tomu, že K Brewery koupila pivovar v ČH. Takže Rychtář stoupá v mém osobním žebřičku spotřebovávaných piv nahoru.
  Souhlasím, že je to slušný kousek a snad vydrží s kvalitou.

 • Maty79 napsal:

  Rychtář,velmi kvalitní pivo vyráběné tradičním způsobem,doporučuji všem.

 • poutnik napsal:

  s Jaroškem jsme se nedávno shodli, že to je naše jedno z vůbec nejoblíbenějších českých piv – na nic si nehraje, je přesně takové, jaké má dobré pivo být, navíc si tu svou chuť konzistentně udržuje někdy od 80 let (tzn. až kam sahá naše „pivní paměť). Je to něco jako synonymum pro dobrý ležák plzeňského typu……

 • Ondra napsal:

  S radostí musím napsat že u nás (Ždár nad Sázavou)začíná tohle pivo postupně vytlačovat sračky typu G10 a plzně.Je tu pořád více hospod kde se točí piva Rychtář,Litovel,Rebel,Polička……mám z toho velkou radost!Lidi už začínají kašlat na cenu a raději si na pivu pochutnají a to je dobrá zpráva!Musím napsat že k tomu nemalou měrou přizpívají tyto stránky!Držím palce pivním recenzím!

 • moloch napsal:

  Jsem rád že tu recenzujete piva všech možných značek a ještě více rád ,že se na českém trhu objevují takováto piva jako Rychtář a celkově piva ryze česká. Už je na čase zkoncovat z monopoly a podporovat české pivovary koupí dobrého moku,kterým Rychtář bezesporu je.Ochutnávám spoustu piv během různých návštěv po Čechách a obloukem se vyhýbám Gambrinusům a hledám nové pivní segmenty na trhu a musím říct že jsou některé velmi chutné.

 • všd napsal:

  Já jsem je v minulosti oslovil ohledně dostupnosti jejich piva v Praze a Mladé Boleslavi, a odpověděli mi. Dnes je to ještě lepší, než tehdy. Kromě ochutnávkových pivnic, pivnic kde se čepuje primárně Rychtář nebo doplňkově vedle dalších piv ze skupiny Lobkowicz je občas i v obchodě, v Globusu Premium, v Normě někdy Klasik a v samoobsluze Linda na Bruselské 12 momentálně Standard, někdy i Premium nebo Speciál, točí se to tam.

 • Mikeš napsal:

  Tak pivo moc dobré. Měl sem lahvové s tou modrou etiketou. Nový GRUNT má stupňovitost 4.6%. Už se těším, až koupim další. Mají ho v Penny.

 • fotr napsal:

  Zakoupil jsem lahváče. Docela mě zaujalo, chuť určitě nadprůměrná. Když na něj někde znovu narazím, rád zakoupím znovu.

 • honza4 napsal:

  Tak jsem dopil lahváče. Pivo mi chutnalo, ale nemůžu si pomoct, ale strašně mi připomínalo Klášter 11, sice o trochu menší dozvuk hořkosti, ale jinak jak kdyby to byla stejná piva.

 • Květák napsal:

  Nebudu 11% Rychtář Grunt tak rozebírat, jako „víno“ Jsou to stejně jen kecy. Není to nic moc. Ale, asi jen pro to, že je moc cítit paster. Zkuste to pivo vařit míň dopředu. Vím, že supermarkety Vás nutí, ale za chvíli ho ani tam moc lidí kupovat nebude. Snad jen kvůli ceně? Ale jistě máte své ekonomy, kteří Vám to dovedou spočítat. bylo by fajn, kdyby to byla jen přepasterovaná várka.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »