Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Recenze Vysoký Chlumec Pale Ale

Údaje o pivu

Hodnocení

Barva

Jantarová, čirá.

Pěna

Hustá, stabilní, pivo ve sklenici pěkně kroužkuje a pěna se na hladině drží až do úplného vypití.

Vůně

Nepříliš výrazná. Citrusová — limetky, pomeranče. Někde v pozadí se tlačí malé množství tmavého ovoce, nejspíše švestek.

Chuť, říz

Chuť sladová, slabě ovocná, středního řízu a plnosti. Hořkost střední až vyšší, lehoulince ulpívající. Celkově je chuť vyvážená a poměrně neutrálního charakteru — nenadchne ani neurazí. Stylově příliš neodpovídá kategorii „pale ale“, je to spíš takový „ležák ale“.

Další komentář

Pitelnost je vynikající, což je dané zejména dosti neutrálním charakterem piva, který vás při setrvalé konzumaci neunaví. Kvašeno kvasnicemi California ale.

Než nám donesli pivo, dozvěděl jsem se od spolukonzumentů, dobře obeznámených se záměrem pivovaru, co mám asi čekat a jak je tento pale ale vůbec zamýšlen. Bylo mi řečeno, že cílem je ukázat českému konzumentovi šíři pivních stylů (což už teď Pivovary Lobkowicz dělají velmi dobře — díky za to!) a přitom ho nepřekvapit rovnou nějakým „echt ejlem“. Že tedy před sebou mám ejl ležák je naprosto správně, nejde o chybu ve výrobě nebo snahu ušetřit.

Osobně nejsem příliš nakloněn těmto hybridním stylům, protože zde je té ejlové — ovocné složky opravdu dost málo, podobně jako například u vyškovského stoutu, který byl taktéž mimo styl. Na druhou stranu musím říci, že z pohledu chlemtače výrobků pivního typu (díky, Poutníku) velkopivovarů, jde o velmi zdařilý počin, který můžete bez problémů dát ochutnat komukoli, kdo posledních 40 let nepil nic než ležáky. Teď je třeba jen učinit další krok a z dosti nudného nevýrazného ležákoidního ejlu udělat v dalších várkách pořádně ovocnou záležitost po vzoru britských a amerických (i průmyslových!) ejlů.

Pokud se tedy ptáte, proč má toto pivo 5,5 bodu, vězte, že všem měříme stejným metrem bez ohledu na to, jaký měl kdo záměr nebo co chtěl pivem sdělit. Chlumecký Pale Ale je prostě příliš ležákový a neutrální a zkrátka do stylu, uvedeného v marketingových materiálech, tak jak jej zná naše redakce, příliš nezapadá. To však neznamená, že to není dobré pivo s výbornou pitelností!

Fotografie

Výsledek (?)

1 bod1 bod1 bod1 bod1 bod0,5 bodu0 bodů0 bodů0 bodů0 bodů
5,5 bodu z 10

Hodnocení čtenářů:

1 bod2 body3 body4 body5 bodů6 bodů7 bodů8 bodů9 bodů10 bodů (3 hlasů, průměrné hodnocení: 5,33 z 10)
Loading...Loading...

Vlastnosti: , , , , , , , , , , , ,Komentáře

 • robert k napsal:

  Na jednu stranu chapu Vas pristup k hodnoceni, na stranu druhou si dokazu predstavit situaci, kdy clovek dojde do hospody s vetsim mnozstvim pro nej neznamych piv na cepu, na svem telefonu si prohledne Vase bodove ohodnoceni prislusnych napoju a zvoli treba nejaky sestkovy lezak na ukor tohoto piva.

  Piva ktere je, jak sami priznavate, vyborne uvareno a velmi pitelne, sic mozna spatne pojmenovane.

  (toto pivo jsem dosud nepil, ma poznamka je minena obecne)

  -r

  • gum napsal:

   To je pravda, ale pokud máme hodnotit pivo, je vždy třeba jej hodnotit právě ve stylu. Jinak bychom 80 % pale lagerů s kukuřicí, sladovým sirupem, rýží a podobnými dobrotami museli ohodnotit 2-3 body takže by mezi nimi nebylo možné vůbec rozlišit. Hodnocení ve stylu mj. přizpůsobí stupnici piv dostupných v rámci každého ze stylů a tak je potom možné piva skutečně srovnávat mezi sebou. Zde hodnotíme nejen to, jak nám samotným pivo chutná ale zejména to, jaké doopravdy je — nemám třeba rád tmavé pšenice ale pokud nějakou piju, sedí dobře do stylu a má všechno, co má taková pšenice mít, tak ji ohodnotím dobře ač bych si ji třeba už nikdy nedal protože to prostě není můj šálek čaje.

   P.S.: Slovní hodnocení je tu právě proto, že číslo zdaleka nemůže říct, jak dobré či chutné pivo ve skutečnosti je. Jsou tu piva, která mají 7 bodů protože jsou dokonalým příkladem stylu (= tak jak by to mělo vypadat), jsou ovšem tak strašně nudná, že se jim vyloženě vyhýbáme.

   • Kuba napsal:

    Chytnu za slovo: podle teto logiky by ty kukurice mohly take dostavat 8 – 10 bodu, kdyz by odpovidaly stylu (i kdyz treba stylu nechutnemu)… Myslim, ze by se mela zohlednit v celkovem hodnoceni i kategorie PIVO! 😉

    • gum napsal:

     Pokud někdo uvaří dobrou kukuřici, tak klidně. Myslím, že současný strop v pale lagerech je někde kolem 6,5-7 bodů.

     Napíšu ještě své rozdělené hodnocení, ať máte všichni jasno, kterak to s títmo pivem je:
     Barva 7
     Pěna 7
     Vůně 4
     Chuť 4
     Říz, mouthfeel 7
     Pitelnost 8

 • PIvo napsal:

  A při jaké teplotě kvasili nevíš? Pale ale je velice obšírné označení a nikde není psáno, že z něj musí tryskat ovoce… Někdo tento neutrální styl naopak vyhledává.

 • Jméno napsal:

  Osobne se mi bodove hodnoceni zde take nezda 100% stastne. V postate se neda dostat pod 3,5 bodu (reseno v jednom vlakne) a asi velmi slusne pivo, ktere ma navic ambice privest ceskeho pivare pozvolna k poznavani novych veci, dostane v podstate podprumernou znamku (realna skala je totiz 3,5 – 10!)… Nechcete pouvazovat o nejake korekcni slozce v hodnoceni, ktera by napriklad zohlednovala prunik stylu a dalsi odchylky, specifika?

  • gum napsal:

   Není to 3,5-10. Troufám si tvrdit, že 10 bodů nikdy žádné pivo dostat nemůže. A máme tu příklady (možná ve frontě) s 2 body, což je opravdu onen nepoživatelný kentus. Takže nám z toho vychází, že průměrné pivo má 5,75 bodů. Tento Pale Ale je tedy lehoulince podprůměrný, což přesně vystihuje můj pocit „jako dobrý ale není to pale ale“.

   Složku do hodnocení (byly tu návrhy abychom zobrazovali všechny bodované součásti) bychom i rádi přidali ale se současným množstvím piv a zejména proto, že si všichni nevedeme evidenci, toho, jak byla která složka odhonocena, není toto rozšíření možné aniž bychom přechutnali opět těch pár stovek piva, která tu máme.

  • pinkano napsal:

   Za tohle nemůžeme my, ale lidi, co nečtou. Když si někdo přečte název piva, podívá se na číslo a podle toho se řídí, je to jeho problém, kdo se o pivo zajímá, ten si přečte hodnocení, ve kterém třeba zjistí, že daný vzorek byl plechový a že ho v nejbližší době přerecenzujeme nebo že se jedná o výše uvedené pivo, čili český „ležákoejl“. Je to asi něco jako kdyby ve Francii chtěli dělat náš klasický Eidam 30ku po jejich.

   Hodnocení zde bylo probíráno často – rádi se necháme nachytřit a hodnocení předěláme, zatím ale nikdo nepřišel s lepším a rozumnějším nápadem. Podívejte se na servery Ratebeer nebo BeerAdvocate – naprosto neadekvátní hodnocení, vyšli jsme z kombinace několika serverů a vlastních citů, nikomu to nenutíme, proto je zde ještě slovní hodnocení, které třeba podle mého je gró celé recenze a body jsou jen doplněk.

 • Moro napsal:

  K diskusi:
  Naše hodnocení je dobré VŽDY A VÝLUČNĚ vztahovat k danému pivnímu stylu. V tomto případě Pale Ale. Pokud bychom toto pili s ostatními pale ale (vyrobenými kdekoli), pak bych musel srážet body za stylovou „nečistotu“, což můj kolega udělal.
  Dále – stupnice 0 – 10 á 0,5 bodu je vlastně 20 bodíků. Naše nejlepší piva mají 9,5 a nejhorší pivo (moje recenze), které teprve vyjde dostane 2,5. Ano, nižší hodnota je prakticky nedosažitelná, což vysvětluji v onom deklarovaném vlákně jinde.

  to robert: je jasné, že vybírat si piva různých stylů dle absolutního hodnocení je nesmyslné a pokud někdo postupuje tak, jak popisuješ/jete, pak by byl sám proti sobě. My nechceme ani nebudeme a vlastně ani nemůžeme hodnotit piva „dle naší huby“ všechna dohromady bez rozdílu stylů, protože by došlo k tomu, co popisuje kolega gum = pale lagery by měly max. 3 body.
  Závěr: Chceme zde mít objektivně hodnocená piva po daných pivních stylech. Takže i laik, který přijde do hospody, kde je velká nabídka jemu neznámých piv by (ideálně) měl uvažovat asi takto: mají tady ale, weizen a plzeňský styl – na co mám chuť? Na hořký ale? Aha – borci na webu mu dali 5,5 bodu = není zlý, ale má nějaké chyby. Nebo si dám weizen, kterému dali 8 bodů – ten bude jistě moc dobrý.
  Je to k pochopení?

 • akord23 napsal:

  pro me osobne je na prvnim miste si precist recenzi a bodove hodnoceni je pro me az druhorade, proto rozumim jak to tu autor mysli…tohle pivo rad ochutnam az na nej narazim,ale nic extra od neho neocekavam. Uz predchozi Amber Ale z Chlumce byl nemastnej neslanej ale celkem pitelnej, a verim ze pro klasickyho konzumenta lezaku vic nez dobrej start treba pro poznani jinych stylu

 • poutnik napsal:

  k hodnocení – je jasné, že se jabka hodnotí jen s dalšími jabky a hrušky zase jen s dalšími hruškama, určitě nejde porovnávat jabko s hruškou, není podstatné, zda někdo dává přednost jabku anebo hrušce, já mám rád obojí, od každého samozřejmě čekám něco jiného…..

  tady je asi problém, že to je spíše taková jabko-hruška, tudíž je to obtížné někam zařadit a hodnotit v rámci „stylu“……navíc každý styl má své různě velké nuance, některé pivo je proto dost těžké někam „napasovat“

  ještě jsem se k tomu pivku nedostal, ale až ten zázrak někde uvidím, tak jej určitě rád ochutnám, obecně mi piva z Chlumce chutnají, předpokládám, že toto nebude výjimka

 • Kuba napsal:

  Tak musím uznat, že 5,5 bodu odpovídá realitě. Na brněnských pivovarských dnech jsem si právě toto pivo vybral k ochutnání a čekal jsem víc.
  _
  Nicméně kdyby tu byla stupnice bez ohledu na styl (škála špatné – dobré pivo), dal bych 6,5. To je možná ten problém, který se výše řešil: že by se recenze měla číst celá je pro pravidelné návštěvníky samozřejmostí. Že je ale spousta těch, kteří se podívají jen na ty odstavce, kde není moc písmenek a na body je nepochybně také realitou. Pro mě to bylo v globálním kontextu přece jen výrazněji nadprůměrné pivo.
  _
  Já rozhodně vůbec nezpochybňuji váš velmi objektivní a propracovaný systém hodnocení, ale myslím, že není třeba bát se přiznat mu i jeho rezervy, které se svým způsobem právě u tohoto kousku imho tak trochu projevily.
  _
  P.S. Pivovarské dny z hlediska organizace vcelku slušné zklamání: Málo míst k sezení, vše namačkáno na dolní části Zelňáku a v Radnické… – asi nebyly prachy na pronájem větší části Zelňáku či co. Taky jsem čekal, že bude k ochutnání více nějakých specialit. Nealko (Grena) k dostání jen na jediném stánku (co jsem si všiml). Jediná věc, kterou jsem zaznamenal jako novinku, by jakýsi radler z ČH.

  • pinkano napsal:

   Nejde ani tak o prachy, jako o to, že to nejde, byl to vůbec úspěch to tam narvat. Příští rok to bude rozkopaný, takže to bude špatný.

   Každopádně moderované degustace měly obrovský úspěch a bude se v nich pokračovat i s naší účastí do budoucna, za což jsme moc rádi.

  • gum napsal:

   Po dlouhém přemýšlení a ochutnávání tohoto (ukrutně pitelného!) piva jsem došel na to, kterak podobná piva nazývat. Stejně jako si koupíte základní model chytrého mobilu s několika funkcem z vyšší třídy, i tohle je takový entry-level ejl. Má některé prvky ejlu ale jinak je to senzoricky v podstatě ležák. Lidé si tak mohou vyzkoušet, jak by asi mohly chutnat vyšší modely než si troufnou koupit nějaké to Fullers nebo Sierru Nevadu.

   A reakce z ochutnávek toto tvrzení podporují. Lidé byli příjemně překvapeni ovocností ale přesto se nám moc nestávalo, že by chlumecký ejl někdo nedopil.

 • franta napsal:

  dobry den mame to pivko v restauraci a potreboval bych nejakou fotku abych ji dal do stojanku nevite kde bych ji nasel diky

  • gum napsal:

   K pivu existuje propagační leták s fotografií, doporučuji vám se tedy spojit buď s tím, kdo vám zaváží sudy, nebo přímo pivovarem, kde vám jej určitě rádi poskytnou.

 • karlos napsal:

  s těmi ejly se asi musí jít na české chutě opravdu jen postupně, z lehka. Sám jsem v průběhu několika měsíců dal ochutnat vyškovský Amber IPA asi 8 lidem, ženám, pivařům, i jen příležitostným. Každý z nich se k pivu vyjádřil pochvalně. Včera večer jsem si doma otevřel Mikkeller 19 IPA (z devatenácti chmelů), a dal trošku (ale opravdu jen trošku:-) ochutnat matce (52 let). Mikkeller samozřejmě opět potvrdil své kvality, přesto na jeho laťku mi to přišlo jako „obyčejná“ dobrá IPA, jak má být. Matka, které vyškovský ejl taky jakžtakž chutnal, se o něm však vyjádřila takto: „¨Ježišmarjá, to je hořké! Jak to může někomu chutnat? A to že stálo 115 korun?! Vždyť je to jak kapky proti kašli! Horší než fernet. No za to bych snad nedala ani dvacku.“ Takže asi tak:-)

 • Kuba napsal:

  Po roce jsem na něj měl štěstí, protože je právě na čepu tam, kde mají Cestu pivních znalců.
  _
  Musím podepsat, že je to opravdu velmi pitelné pivo, nicméně v podstatě ležákového charakteru s trochu hrubší (ale příjemnou) hořkostí.
  _
  Jako pivo výborné, kdo čeká ejl, bude poněkud zklamán.

 • Jirka napsal:

  Osobně toto pivo mám za nejlepších, co jsem kdy pil. Hodnoťte si styly a kategorie, ale mě opravdu chutná a mrzí mě, že není v základní nabídce pivovaru.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »