Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Chris Lohring z Notch Brewing v Praze, byli jsme u toho

Zhruba někdy v lednu či únoru jsem ve svém zdroji pivních novinek z celého světa (různé servery, pivní blogy apod.) uviděl článek v angličtině o tom, že sládek jménem Chris Lohring (46) z Notch Brewing uvařil pivní styl „černé“ (ano, na anglickém webu) a také, že miluje české ležáky a oblíbil si je před pár lety v Praze, kde taky na tento styl narazil a od té doby rád vaří piva s nižším obsahem alkoholu (člověk si může dát k obědu nebo jen tak jedno dvě piva a nic se neděje oproti trendu vaření imperial IPA stylů atd.). Což mě zaujalo natolik, že jsem Chrisovi napsal zprávu, že ho velice podporuji a kdyby chtěl, rádi mu poradíme s receptem (protože téměř všichni na Pivních recenzí vaříme pivo doma) a také ho rádi provedeme Prahou, kdyby měl tu cestu.

Pinkano zapáleně vysvětluje

Pinkano zapáleně vysvětluje

O zábavu bylo postaráno

O zábavu bylo postaráno

Slovo dalo slovo a Chris přijel do Prahy na 4 dny, odkud pak jel na 4 dny do Bamberku. Slíbil jsem mu tedy, že se o něj a jeho ženu postaráme s Honzou v sobotu 5. května. Chris se ubytoval v minipivovaru U Medvídků, takže tam jsem s ním chodit nemuseli 🙂 Velké díky patří Jiřímu Žákovi (Za Poctivé České Pivo), který nám zajistil rezervaci a prohlídku Strahovského pivovaru. Všechna piva byla v perfektní kondici a kvalitě. Recenze jsme nedělali, protože byla perfektní atmosféra a neměli jsme na to ani čas ani náladu, jen jsme o pivu mluvili a vychutnávali si každého momentu se skvělou osobností, kterou Chris je. IPA byla krásně hořká a svěží, Weizen nádherně banánový, řízný a osvěžující, tmavé bylo hezky vyvážené, kávové a karamelové a jantarový ležák byl velice komplexní a kvalitní.

Strahovský Weizen

Strahovský Weizen

Když jsme poobědvali, nastal čas exkurze, kde jsme se dozvěděli o všech pivech, které se na Strahově vaří, jakým způsobem – na 3 rmuty, z čehož byl zejména Chris naprosto v rozpacích – a také z jakých surovin. Chris se samozřejmě ptal na různé vychytávky jak co funguje a srovnával s podmínkami v USA. Prohlídkou byl naprosto nadšený. Na Strahově mu to připadalo jako někde u nich doma, nabídka jídel a pití včetně prohlídky v angličtině, byla tam IPA, svítilo slunce, bylo krásně. Objednal si také pivní sýr (opravdu velice uleželý), který si moc oblíbil.

Varna na Strahově a nadšený Pinkano :-)

Varna na Strahově a nadšený Pinkano 🙂

Příliš mnoho lidí v příliš malém ležáckém sklepě

Příliš mnoho lidí v příliš malém ležáckém sklepě

Chris opět dumá jak to funguje - technologie je poměrně odlišná od jeho

Chris opět dumá jak to funguje - technologie je poměrně odlišná od jeho

Chris se zájmem poslouchá výklad v ležáckém sklepě

Chris se zájmem poslouchá výklad v ležáckém sklepě

Zrovna se vařilo, sládek byl přítomen a Chris si rád celý proces fotil

Zrovna se vařilo, sládek byl přítomen a Chris si rád celý proces fotil

Tohle mají na Strahově nalepené na skříňce ve spilce

Tohle mají na Strahově nalepené na skříňce ve spilce

Po náherných chvílích na Strahově jsme se pěšky přesunuli na Chrisovo jediné přání do Prague Beer Museum (ačkoliv jsme jej nedoporučili), kde jsme bohužel obdrželi velice špatně ošetřená piva a byli jsme nuceni odejít dřív než jsme je stačili dopít. Silná plechová chuť u všech piv značila opravdu špatnou kondici výčepu. Šli jsme tedy do Pivovarského klubu, kde již bylo vše (téměř) v pořádku.

Pivovarský klub

Pivovarský klub

V nabídce byl například tmavý Bernard, vydařená pšenice Aldersbacher Kloster Weisse, skvělý nefiltrovaný ležák Štěpán z Pivovarského domu, ale také opravdu špatný a zkažený Rambousek 15° tmavý speciál. Po konzultaci s výčepním nám bylo řečeno, že lidé v podniku u vedlejších stolů jej pijí celý večer a pochutnávají si, včetně šéfa celého podniku. Bohužel však i dle Chrise bylo pivo naprosto odporné – zkyslé, máselné, dokonce i nepříjemně zapáchalo. Vrchní si neodpustil „Já ty speciály taky nemusím“. Raději jsme nedělali rozruch a vychutnávali si dál Štěpána, který byl opravdu velice pitelný.

Gum, Pinkano, Chris v Pivovarském klubu

Gum, Pinkano, Chris v Pivovarském klubu

Došla řeč i na to jaká je roční výtoč jeho pivovaru, takže jsme museli neustále přepočítávat barely na litry a hektolitry, ale ve výsledku jsme se dostali zhruba na cifru 1 pivo (0,5l) za minutu, což je poměrně uctihodné na „craft brewery“, takže jsme pak také zjistili, že veškeré „craft breweries“ (u nás volně přeloženo jako minipivovary) jsou cokoliv co je menší než Samuel Adams (roční výstav téměř 3 mil. hl). U nás je minipivovar každý pivovar s ročním výstavem do 200 000 hl. Takže 3 miliony a 200 000 je opravdu rozdíl a tamní „craft breweries“ jsou trošku někde jinde. Dále jsme zjistili, že jeho ležáky chmelí na 30 IBU, vaří infuzně, má 20 let praxe a všechna jeho piva jsou nefiltrovaná a nepasterizovaná, čili je prakticky nemožné je exportovat do Evropy. Jeho tmavý ležák je označován jako „černé“ a v Bostonu už to naučil pivní komunitu i vyslovovat, což se nám moc líbí 🙂

Na závěr jsme si vyměnili vizitky a dárky – my jsme Chrisovi koupili několik klasických českých ležáků, on nám daroval trička jeho pivovaru. Popřál nám hodně štěstí v našich aktivitách, my jemu samozřejmě také a když se dostaneme někdy do Bostonu, víme, kam můžeme jít 🙂

 Komentáře

 • PIvo napsal:

  Trojité plýtvání energií uplatňují na Strahově u všech pif?
  Mohli byste uvést konrétně ty rozdíly v technologiích?

  • pinkano napsal:

   Myslím, že třeba u pšenice nebo ejlů určitě ne. Nenazýval bych to plýtvání energiemi. Dle studijí tam jsou určitě odchylky hned v několika parametrech, když se srovna infuze, jeden, dva a tři rmuty. A navíc, když to tak funguje a je to dobré, proč šetřit a snažit se to nějak ošálit, jak je dnešním trendem v potravinářském průmyslu.

   • PIvo napsal:

    Zajímalo mě to právě kvůli těm ejlům, u pšenice se občas var používá. Tu pořádnou studii bych rád konečně viděl. Ale mnohem víc mě zajímají ty rozdíly v technologickém zařízení a procesech ČRxUSA.

    • pinkano napsal:

     Mám dojem, že studii vydal Kvasný průmysl.

     • PIvo napsal:

      Jestli je to ta věc, na kterou upozorňoval Gum, tak tam jsou bohužel vypsány jen diskutabilní teoretické výhody a nevýhody. Samotná experimentální část jen dokazuje, že při použití různých schémat docílíme různých výsledků, což není nic překvapujícího (pokud dám např. betaamyláze o 20 minut víc času, tak asi dosáhnu poněkud jiného poměru cukrů a tím i plnosti těla, vystírky při třech různých teplotách – do kyseltvorné teploty, další začíná na proteinové pauze, zbytek až na cukrotvorné teplotě). O velikosti souboru dat nemluvě. Z hlediska určení vlivu povaření rmutu na celkový projev piva tuhle práci prostě nelze brát vážně. Ale mám pocit, že to taky není jejím cílem.

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »