Pivní recenzePivní recenze

ochutnáme
zhodnotíme
zveřejníme
Pivní recenze .cz
Vašepivo.cz -- potřeby pro domácí vaření piva
Mobilní pivovary -- Kalkulátor minipivovaru Můj půllitr -- Originální půllitr na přání


Slepá degustace cyklistů

V loňském roce přišel Staropramen na trh se svým ochuceným Staropramen Cool Lemonem a výsledky prodeje předčily veškerá očekávání. V roce letošním tak i ostatní pivovarnické skupiny nezahálely a vyrazily na trh s novými produkty. Začalo to Fénixem ze SABMilleru, pokračujíc Zlatopramenem a Samsonem Radler a končíc ochucenými Gambrinusy. Jak ale tyto horké české novinky obstojí s těmi nejlevnějšími cyklisty z Německa a Rakouska?

Poznámka: Článek vychází v nové rubrice Redakční blog, kde budou redaktoři Pivních recenzí publikovat své názory, postřehy a glosy z pivního světa. Příspěvky vydané v této rubrice budou o něco lehčího charakteru a nemusí nutně vyjadřovat stanovisko celé redakce.

Úvod

Na začátku dubna mě popadla myšlenka otestovat tyto produkty ve slepé degustaci. Nejčastějším zástupcem mezi těmito ochucenými pivy je citrónová příchuť, a proto jsem se v rámci věcnosti a objektivity rozhodl právě pro tyto nápoje míchané z piva. Nakoupil jsem tedy pár těch nejlevnějších zahraničních cyklistů z českých marketů a zároveň i zmíněné české zástupce (Nutno podotknout, že společnost Heineken do degustace vlastní iniciativou přispěla vzorky, zatímco SABMiller mi nebyl ochoten odpovědět ani na dotaz, kdy bude nové „G“ dostupné v obchodní síti.). Vize byla taková, že degustaci vytvořím pro zástupce hlavní cílové skupiny — mladou ženu. Domluvil jsem se tedy se svou kamarádkou z kvasné technologie JK (prý netouží po slávě :)) a v pivotéce Pivní rozmanitost na pražském Žižkově připravil na 12. dubna slepou degustaci.

Vybrané vzorky

 1. Gambrinus Řízný citron — plechovka 0,5l , Gambrinus ČR, 2,1% alk. cena 14,90,- (Billa Praha Florenc)
 2. Pittinger Radler — plechovka 0,5l, Unterradlberg Rakousko, 2,5 alk. cena 9,90,- (Interspar Praha Zličín)
 3. Samson Radler — plechovka 0,5l, Samson České Budějovice, 2% alk. cena 13,90,- (Billa Praha Florenc)
 4. OeTTINGER Radler – plechovka 0,5l, Oetingen Německo,  2,5 alk. cena 8,90,- (Norma Žatec)
 5. Zlatopramen Radler – lahev 0,5l,  Krušovice ČR, 2% alk. běžná maloobchodní cena 13,90,- (poskytl Heineken ČR)
 6. Stephans Bräu Radler – plechovka 0,5l, Mannheim Německo, 2,7% alk. cena 11,90,- (Kaufland Žatec)
 7. Staropramen Cool Lemon – lahev 0,5l, Staropramen ČR, 2% alk. Cena 13,90,- (Tesco Praha Zličín)

Hodnocení cyklistů

Vzorky byly naservírovány pod čísly 1–7. Hodnotila se barva, vůně a chuť vzorků slovně, celkový dojem číselně od 1 do 10 (kdy 10 je nejlepší). Pro mě se o slepou degustaci nejednalo (holt někdo to nalévat musel :)), avšak odhodil jsem veškeré předsudky a zde jsou kýžené výsledky:

 Přizvaná degustátorka  Jakub Veselý, Pivní recenze
 (1) Nažloutlá barva, méně hustá pěna. Ve vůni závan citronu, chuť nepatrně citronová, až hořká. 3/10  (1) Žlutá barva, neprůhledný zákal. Pěna tvořena středními až velkými bublinami. Vůně zelených citrónů, agresivní. Tělo prázdné, sladkokyselé a připomíná spíše pomerančovou dužninu. Hodnocení 4/10.
 (2) Hustá pěna. Pivo čiré bez zákalu. Vizuálně zaměnitelné se šampaňským.:) Vůně prakticky žádná. Chuť nejdříve zázvorová, poté slabá chuť citrusu. 2/10  (2) Pěna hustá, bílá. Barva čirá, slabě žlutá. Vůně nejdříve pivní (levný pils), poté lehce fádnější, po citrusové kůře. Chuť je pivní, lehce obilná, v dojezdu citrusy. Hodnocení 5,5/10.
 (3) Pěna hustá, zákal, nažloutlá barva. Vůně citrusového sirupu. Chuť připomínající limonádu. 5/10  (3) Pěna se středně velkými bublinami, barva zakalená, světle žlutá. Vůně citrónové limonády a sladkého manga (jakási povědomá vůně z dětství:)). V chuti levná citronová limonáda. Sladká chuť je dokonce ulpívající. Hodnocení 3,5/10.
 (4) Bez zákalu. Pěna hustá, trvající. Barva tmavšího bílého vína. Hořké a nedobré pivo. 1/10  (4) Barva žlutá, čirá, jako u vzorku 2. Pěna krásně hustá a částečně zůstává na sklenici. Vůně citrusů nevtíravá, sladovost v chuti slabá, citrusová chuť přechází do slabě hořkého dojezdu. Vyniká zde bohužel i plechová chuť. 5/10.
 (5) Dříve, než jsem se stačila podívat, byla pěna pryč. Barva nažloutlá, zakalená. Vůně citronové limonády. Chuť osvěžující, citronová. 3,5/10  (5) Barva opět zakalená, stejná jako o vzorků 1 a 3. Vůně po citrusových plodech je velmi intenzivní. Chuť je svěží, plná citrusů, avšak dosti sladká. Vcelku dobrá limonáda. 🙂 4/10.
 (6) Pěna pěkná, barva šampaňského. Vůně čerstvě nastrouhaného zázvoru. V chuti lehce chmel. 2/10  (6) Barva čirá, mdlá, nažloutlá. Pěnivost vcelku ok. Vůně slabě chmelová – konečně!, po levném pivu. V chuti sladkost po umělých sladidlech, jinak prakticky nic. 3,5/10.
 (7) Malý zákal, pěna slabší. Barva tmavě žlutá. Vůně silně citrusová, chuť výrazně kyselá (citron). 3/10  (7) Barva oranžovo žlutá, mdlá, zakalená. Pěna středně hustá. Vůně agresivní citrusová. Chuť taktéž dosti výrazná, kyselá, tříslovinová a ulpívající. 3/10.

Všimněte si vizuálního rozdílu českých cyklistů a těch německých.

Výsledky

Ve výsledném pořadí je vidět, jak jsou lidské chutě, respektive vůně, u každého jedince rozdílné. Zejména pokud se jedná o tak vzdálené živočišné druhy, jako jsou muž a žena. 🙂 Mezi degustovanými cyklisty bohužel žádný nezaujal. Je to však dáno tím, že ty české by se chuťově mohli řadit spíše do limonád a německé jednoduše nebyly vyrobeny z kvalitního piva.

 Výsledné pořadí dle přizvané hodnotitelky  Mé výsledné hodnocení
 1. Samson Radler 1. Pittinger Radler
 2. Zlatopramen Radler 2. OeTTINGER Radler
 3. Staropramen Cool Lemon 3-4. Gambrinus řízný citron
 4. Gambrinus Řízný citron 3-4. Zlatopramen Radler
 5. Pittinger Radler 5-6. Samson Radler
 6. Stephans Bräu Radler 5-6. Stephans Bräu Radler
 7. OeTTINGER Radler 7. Staropramen Cool Lemon

Já ještě jednou děkuji své kamarádce JK za účast. Osobně mě výsledky nijak nepřekvapily, ale závěr si musí každý z Vás udělat sám — nejlépe ochutnáním. 🙂Komentáře

 • pan Nohava napsal:

  Koukám samý chuťovky… brrrrrr! To si raději koupím ionťák a loupnu do něj trochu kořalky 😀

 • pan Nohava napsal:

  Pan redachtor i se slečnou by měli dostat nějakej řád chmelovýho lva za statečnost, já bych teda do toho nešel 😀 😀

 • karlos napsal:

  vtipné je tam to logo kocoura v pozadí na poslední fotce 🙂 asi kouzlo nechtěného:-)

 • Fleš napsal:

  Jen bych chtěl dodat že pro samson radlera dělá rakoucký pivovar ,ale momentálně si zaboha nevzpomenu na jeho jméno

 • Funferr napsal:

  Pittinger na prvním místě?? To snad ne…Teď jsem si to otevřel.. Pil jsem hodně Ralderů, ale tohle je bezbarvý a skoro bez chuti. Řekl bych nejhorší co jsem pil. Trochu nějaké chemikálie v tom jde akorát cítit..

Napsat komentář

Odstavec vytvoříte dvěma novými řádky.


Kontrolní kód

*

Kdo hledá, najde

Poslední komentáře

další komentáře »